Zwalczanie zwójek w sadzie czereśniowym

Zwalczanie zwójek w sadzie czereśniowym

Zabezpieczenie sadu przed niszczycielskim działaniem szkodliwych owadów to niełatwe zadanie. Wymaga wiedzy, uważnych obserwacji i użycia adekwatnych środków. Jednym z ważniejszych zadań jest zwalczanie zwójki w sadzie czereśniowym. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe stało się skuteczne ograniczanie liczebności tych szkodników bez użycia środków chemicznych.

Zwójki w sadzie czereśniowym

zwójki w sadzie czereśniowym
Uszkodzenia powodowane przez zwójki.

Gąsienice zwójek żerują w sadach, powodując znaczne szkody. Atakują różne części drzew, ale charakterystyczne objawy ich obecności najłatwiej zaobserwować na liściach. Sposób, w jaki je uszkadzają podczas żerowania, sprawia, że liście zwijają się w rurkę równolegle do nerwu. Oprócz bieżącego monitorowania obecności zwójek w sadzie warto też wziąć pod uwagę stopień uszkodzeń, do jakiego doprowadziły w poprzednim sezonie. Pozwoli to reagować odpowiednio szybko. Ponieważ zwójki mogą prowadzić do niebagatelnych strat w plonie i pogorszenia jakości owoców warto zachować czujność.

Zabieg na zwójki w sadzie czereśniowym

Klasyczny oprysk insektycydowy nie jest już jedynym sposobem na zwalczanie zwójek w sadzie czereśniowym. Do ochrony sadu można teraz użyć feromonowych blokerów rozmnażania. To innowacyjne rozwiązanie nie wymaga użycia opryskiwacza, ale także sprawia, że owoce będą wolne od pozostałości substancji czynnych.

Zwalczanie zwójki w sadzie czereśniowym

Bloker rozmnażania Isomate CLS to łatwe w użyciu zawieszki feromonowe. Sprawiają one, że samce zwójki nie mogą odnaleźć drogi do samic. Skutkuje to niemal całkowitym zahamowaniem rozmnażania się tych szkodliwych motyli. Nie dochodzi do złożenia jaj, więc sad będzie wolny od gąsienic uszkadzających pąki, kwiaty, zawiązki i owoce.

zwójki w sadzie czereśniowym - siatkóweczka
Zwójka siatkówczka.

Jak stosować Isomate CLS?

Zawieszki rozmieszczamy równomiernie na terenie całego sadu z wyjątkiem skrajnych rzędów. Na drzewach znajdujących się na obrysie zawieszamy dyspensery gęściej. Zalecana liczba to 500 zawieszek na 1 ha, ale nie więcej niż 800 szt./ 1 ha. Zawieszki umieszczamy na drzewach możliwie blisko pnia, na ⅔ wysokości. Isomate CLS powinniśmy rozlokować w sadzie przed spodziewanym nalotem zwójek lub gdy tylko się pojawią. W praktyce w naszych warunkach jest to zwykle przełom kwietnia i maja. Wielu sadowników robi to wcześniej – kiedy przyrosty są małe. Wieszanie jest wówczas wygodniejsze. Dyspensery wystarczy rozwiesić raz, ochrona trwa cały sezon wegetacyjny.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować