Zwalczanie szkodników w sadzie – jak oceniać skuteczność zabiegu?
Zwalczanie szkodników w sadzie wymaga szybkiej reakcji, czyli niezwłocznego przeprowadzenia zabiegu gdy tylko próg szkodliwości ekonomicznej zostanie przekroczony. Wykonując oprysk, oczekujemy natychmiastowego efektu, jednak warto pamiętać, że nie zawsze oznacza to szkodniki spadające z drzew zaraz za opryskiwaczem. Kluczowe jest bowiem powstrzymanie ich żerowania.
Zwalczanie szkodników w sadzie
Zwalczanie szkodników od zawsze stanowiło nierozerwalny element produkcji sadowniczej. Starsi sadownicy pamiętają doskonale produkty z grupy fosforoorganicznej, których efekt totalnego działania na owady można było zauważyć dosłownie bezpośrednio po zabiegu.
Środki te mimo tego, że były skuteczne to musiały zostać wycofane z uwagi na swoją nieselektywność dla owadów pożytecznych i gromadzenie się pozostałości w owocach. Pozostał po nich sentyment i poszukiwanie na rynku substancji także o szybkim efekcie działania.
Aktualnie wśród dostępnych na rynku substancji aktywnych do zwalczania szkodników o natychmiastowym efekcie działania pozostało tylko kilka, a jedną z nich jest acetamipryd – substancja znana w ochronie roślin na całym świecie. Należy ona do grupy neonikotynoidów (4A), czyli neurotoksyn działających na centralny układ nerwowy owadów.
Natychmiastowe zwalczanie szkodników w sadzie
Na rynku substancja ta występuje pod nazwą handlową Mospilan 20 SP. Jest to insektycyd przeznaczony do zwalczania szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym i gryzącym, który działa na nie między innymi kontaktowo, dzięki czemu można zaobserwować szybki efekt działania.
Po zastosowaniu preparatu Mospilan 20 SP szkodniki natychmiast przestają żerować, więc nie powodują już strat. Mogą być aktywne ruchowo jeszcze przez kilka godzin po zabiegu, ale nie uszkadzają już roślin. Zostało to potwierdzone w licznych doświadczeniach przeprowadzonych na roślinach sadowniczych w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.
Dlatego najlepszym terminem dokonania pierwszej oceny skuteczności zabiegu jest lustracja sadu po 3-4 dniach od opryskiwania. Do tego czasu szkodniki zginą i spadną z drzew lub z racji tego, że są osłabione i nie mogą żerować, zostaną zdmuchnięte z roślin przez wiatr. Zostało to zaobserwowane i potwierdzone w licznych badaniach wykonanych w Instytucie Ogrodnictwa – PIB.
Termin stosowania Mospilanu 20 SP w sadzie
Mospilan 20 SP, jak każdy inny insektycyd należy stosować po przekroczeniu progu zagrożenia. Nie należy dopuścić do stanu gdy populacja szkodnika wielokrotnie przekracza tę wartość. Gdyż w takich warunkach możemy nie być zadowoleni z otrzymanego efektu i może zajść konieczność powtórzenia zabiegu.
Efekt natychmiastowego działania najlepiej jest widoczny gdy zabieg został wykonany na szkodniki, które nie są ukryte np. w zwiniętych liściach. W takich warunkach substancja czynna Mospilanu 20 SP poprzez działanie kontaktowe szybciej wniknie do owada i zacznie go niszczyć.
Tym niemniej dzięki działaniu układowemu Mospilanu 20 SP nawet szkodniki ukryte przed cieczą opryskową zostaną zwalczone, gdyż insektycyd dotrze do nich wraz z sokami roślinnymi.
Insektycyd sadowniczy – zakres stosowania
Zwalczanie szkodników w sadzie z użyciem Mospilanu 20 SP pozwala eliminować różne gatunki w czasie jednego zabiegu. Mospilan 20 SP zwalcza wiele gatunków szkodników między innymi mszyce, miodówki, miseczniki, błonkówki, nasionnice, muchówki, owocówki, zwójkówki i chrząszcze na drzewach ziarnkowych i pestkowych.
Dr inż. Wojciech Piotrowski, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice
Literatura
- Doświadczenia przeprowadzone w IO-PIB.
- Metodyka EPPO PP 1/258(1). Aphids on top fruit.
Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim i dowiedz się więcej na temat szybkości działania insektycydów!