Jak chronić rzepak przed szkodnikami jesiennymi?
Presja szkodników rzepaku jesienią w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych. Długo utrzymujące się relatywnie wysokie temperatury o tej porze roku nikogo już nie dziwią, a to właśnie one stwarzają dogodne warunki dla rozwoju wielu gatunków zagrażających młodemu rzepakowi.
Ochrona insektycydowa rzepaku jesienią
Warto pamiętać, że na długo, zanim rozpoczniemy zwalczanie szkodników rzepaku jesienią z użyciem zabiegów insektycydowych powinniśmy przeprowadzić działania wspierające ograniczenie liczebności szkodników. Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin powinniśmy wykorzystać wszystkie dostępne metody ochrony roślin przed szkodnikami, dając pierwszeństwo metodom niechemicznym. W pierwszej kolejności należy zadbać o poprawną agrotechnikę. Kluczowy jest właściwy płodozmian zapewniający odpowiednio długie przerwy w uprawie rzepaku na danym stanowisku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nie należy także zapominać, że uproszczenia w uprawie gleby przyczyniają się do wzrostu populacji szkodników.
Jesienne szkodniki rzepaku
Kluczowym działaniem w jesiennej ochronie rzepaku przed szkodnikami jest systematyczna kontrola plantacji. Poza lustracją roślin warto wystawić na polu żółte naczynia, aby nie przegapić nalotu szkodnika na plantację i łatwo ocenić jego liczebność.
Do najgroźniejszych szkodników rzepaku jesienią bez wątpienia możemy zaliczyć śmietkę kapuścianą. Objawy działalności śmietki znajdziemy na szyjce korzeniowej w postaci brązowych przebarwień i ognisk gnicia. Po rozcięciu korzenia zauważalne będą larwy i drążone przez nie chodniki.
Na przełomie września i października rzepak może zaatakować chowacz galasówek. Objawy jego występowania to narośla na szyjce korzeniowej i korzeniu głównym, które mogą przypominać infekcje kiłą kapusty. Jednak w przypadku chowacza po ich rozcięciu bez trudu znajdziemy wydrążone korytarze i larwy.
Na plantacji rzepaku jesienią wiele szkód może wyrządzić także gnatarz rzepakowiec. Szkodnik ten żeruje na liściach, zostawiając jedynie ich górne nerwy. Jest niezwykle żarłoczny i niezwalczany potrafi zniszczyć plantację w ciągu kilku dni.
Wśród szkodników rzepaku jesienią możemy spodziewać się także mszyc, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, rolnic, mączlików czy miniarek kapuścianych.
Zwalczanie szkodników rzepaku jesienią
Chemiczna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami ze względu na zmienne warunki pogodowe, ze szczególnym uwzględnieniem opadów deszczu, powinna się opierać na środku o podwyższonej odporności na zmywanie. Dzięki temu rośliny pozostają zabezpieczone jeszcze przez długi czas po wykonaniu zabiegu. Z uwagi na mnogość zagrożeń, nie mniej ważnym kryterium wyboru środka owadobójczego na rzepak jest szerokie spektrum zwalczanych szkodników. Preparatem, który spełnia te warunki jest Inazuma 130 WG. Zastosowane w niej dwie substancje czynne pochodzą z różnych grup, dzięki temu środek wykazuje wielotorowe mechanizmy działania. Zapewnia to zarówno szybki efekt jak i długotrwałą ochronę roślin.