Zwalczanie stonki ziemniaczanej a bezpieczeństwo pszczół

Zwalczanie stonki ziemniaczanej a bezpieczeństwo pszczół

dr inż. Joanna Klepacz-Baniak

Mogłoby się wydawać, że w temacie bezpieczeństwa owadów zapylających, zwalczanie stonki ziemniaczanej nie odgrywa żadnej roli. Nic bardziej mylnego. 

Pszczoły są aktywne w każdej agrocenozie od wiosny do jesieni, dlatego należy dbać o nie przez cały okres wegetacji. Jak to zrobić? Po pierwsze, oprysk owadobójczy na ziemniaki prowadzić przy użyciu selektywnie działających środków, o jak najlepszym profilu toksykologicznym.

Pszczoły w agrocenozach a zwalczanie stonki ziemniaczanej

Uprawy ziemniaka nie stanowią pożytku dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. Niemniej jednak owady zapylające:

  • aktywnie penetrują teren w poszukiwaniu pokarmu: nektaru i pyłku;
  • bytują na skrajach pól, graniczących z nimi miedzach, w zadrzewieniach;
  • korzystają z nektaru i pyłku kwiatów rosnących na obrzeżach pól, np. chwastów.

Dlatego zwalczając szkodniki w ziemniakach, wybierać trzeba takie środki ochrony roślin, które nie stanowią zagrożenia dla pszczół. Mospilan 20 SP posiada najlepszy profil bezpieczeństwa dla owadów zapylających, w porównaniu z innymi insektycydami. 

Oprysk na szkodniki w ziemniakach nie stwarza zagrożenia, nawet jeśli wykonywany jest w okresach aktywności pszczół oraz w czasie kwitnienia chwastów. Potwierdzają to opinia Instytutu Ochrony Środowiska – PIB (2013 r.) oraz wieloletnie badania prowadzone m.in. w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu1

Insektycyd Mospilan 20 SP jest bardzo dokładnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla pszczół, dlatego dopuszczony został do stosowania w Integrowanej Produkcji (IP).

Precyzyjny, bezpieczny i dobrze tolerowany

Substancja czynna insektycydu Mospilan 20 SP należy do cyjanoamidowych insektycydów neonikotynowych2. Związek precyzyjnie zwalcza tylko organizmy szkodliwe, przez pszczoły jest szybko i bardzo łatwo metabolizowany. 

Szybko zanika, nie pozostawiając w środowisku metabolitów, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo w stosunku do owadów zapylających. Badania potwierdziły, że pszczoły całkowicie tolerują aplikowane dawki tej substancji (0,08–0,12 kg/ha – oprysk na szkodniki w ziemniakach). 

Ponadto substancja czynna Mospilanu 20 SP nie kumuluje się ani w pyłku, ani w nektarze. Pszczoły nie są więc narażone na wzrastanie jego poziomu zarówno w organizmie, jak i w pożywieniu3

O bezpieczeństwie stosowania Mospilanu 20 SP bezsprzecznie świadczy brak prewencji. Nie zwalnia to jednak użytkownika od przestrzegania zasad dobrej praktyki rolniczej.

Zwalczanie stonki ziemniaczanej – zasady, o których trzeba pamiętać

Mimo że Mospilan 20 SP jest bezpieczny dla pszczół, należy pamiętać o kilku kardynalnych zasadach dbałości o bezpieczeństwo owadów zapylających. Wykonując oprysk na szkodniki w ziemniakach, należy:

  • środki ochrony roślin stosować zgodnie z etykietą;
  • zwalczanie prowadzić po ustaniu lotów pszczół, w godzinach wieczornych lub nocnych;
  • nie wykonywać zabiegów przy silnym wietrze, aby nie dopuścić do znoszenia cieczy roboczej (na kwitnące chwasty);
  • informować pszczelarzy o wykonywaniu oprysku.

Dla środowiska i rolnika

Mospilan 20 SP w najwyższym stopniu chroni pszczoły, a dzięki temu pomaga w osiąganiu wysokich plonów najlepszej jakości. Zapewnienie bezpieczeństwa owadom zapylającym jest priorytetem integrowanej i racjonalnie prowadzonej ochrony roślin. 

Obecność pszczół w agrocenozach przyczynia się do osiągania korzyści ekologicznych, w postaci wzrostu bioróżnorodności. Rolnikom zapewnia z kolei pożytki ekonomiczne – lepsze i wyższe plony.

__

1) Dworzańska D. i in., 2020: The influence of acetamiprid and deltamethrin on the mortality and behaviour of honeybees (Apis mellifera carnica Pollman) in oilseed rape cultivations. Apidologie 51: 1143–1154.

2)Bass Ch., Field L.M., 2018: Quick guide. Neonicotinoids. Current Biology Magazine 28: 772–773.

3) https://www.sumiagro.pl/zwalczanie-szkodnikow/dlaczego-mospilan-20-sp-jest-nietoksyczny-dla-pszczol-a-toksyczny-dla-szkodliwych-gatunkow-owadow/

Posłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o bezpieczeństwie zapylaczy przy wykonywaniu zabiegów insektycydowych!

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować