Szykuj się do ochrony sadu po zimie – zwalczanie przędziorków w sadach

Szykuj się do ochrony sadu po zimie – zwalczanie przędziorków w sadach

Ochrona upraw sadowniczych to zagadnienie niezwykle szerokie, bo i zagrożeń jest bardzo dużo. Jednym z nich są roztocza. Wśród tych szkodników duże zagrożenie stanowią przędziorek owocowiec i przędziorek chmielowiec. Zwalczanie przędziorków w sadach należy rozpocząć już od początku wegetacji.

Przędziorek na drzewach owocowych – szkodliwość i objawy

Roztocza w sadach uszkadzają, pędy, pąki, liście, zalążnie i działki kielicha. Objawami obecności przędziorków na drzewach owocowych są mozaikowate, żółte plamy na liściach. Szkodniki te namnażają się bardzo szybko i potrafią mieć nawet do kilkunastu pokoleń w sezonie, dlatego ważne jest ich odpowiednio wczesne zwalczanie tak, aby nie dopuścić do rozwoju populacji.

Przędziorki zaburzają podstawowe procesy życiowe poprzez wysysanie soków komórkowych i niszczenie chlorofilu. Doprowadza to do żółknięcia i przedwczesnego opadania liści. Brak fotosyntezy uniemożliwia prawidłowe odżywienie drzew i prowadzi do osłabienia ich kondycji. Co bardzo istotne roztocza na jabłoni czy gruszy powodują długookresowe szkody, gdyż zmniejszają ilość i jakość pąków kwiatowych tworzonych w kolejnym sezonie.

Przędziorek na jabłoni i gruszy – monitoring

zwalczanie przędziorków w sadach
Jaja przędziorka na pędach.

Pierwszym krokiem na drodze do skutecznej ochrony sadu przed szkodnikami jest regularna i skrupulatna lustracja. Przędziorek owocowiec zimuje w stadium jaj zimowych, które składa na konarach i gałęziach. Niewielkich rozmiarów, bo ich średnica to zaledwie 0,3 mm, czerwone jaja składane są w małych złożach. 

Lustrację najlepiej przeprowadzać w okresie bezlistnym, zazwyczaj przy okazji cięcia drzew. W tym celu należy dokładnie przejrzeć powierzchnie pędów oraz zakamarki kory, najlepiej przy użyciu lupy. Po stwierdzeniu obecności jaj przędziorka konieczne będzie wykonanie zabiegu.

Przędziorek na gruszy i jabłoni – zwalczanie przędziorków w sadach

Wiosenne zwalczanie przędziorków w sadzie wymaga użycia akarycydu odpowiedniego dla tej fazy rozwojowej szkodnika. Skutecznym rozwiązaniem jest środek przędziorkobójczy zawierający heksytiazoks. Jest to substancja czynna z grupy tiazolidyn, która działa na szkodniki zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo. 

Znajdziemy ją w preparacie Nissorun Strong 250 SC. W sadach środek ten możemy stosować już od początku wegetacji. Akarycyd Nissorun Strong 250 SC zwalcza jaja, larwy i nimfy przędziorków. Preparat można stosować także w mieszaninie z olejem parafinowym oraz innymi akarycydami. Do tego rodzaju zabiegu warto dodać zwilżacz Slippa, który poprawi dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować