Szkodniki warzyw psiankowatych o kłująco-ssącym aparacie gębowym

Szkodniki warzyw psiankowatych o kłująco-ssącym aparacie gębowym

Uprawiane w szklarniach warzywa psiankowate narażone są na żerowanie wielu szkodników. Producenci pomidora i papryki pod osłonami zmagają się m.in. ze szkodnikami o kłująco-ssącym aparacie gębowym. Do szkodników tych należą mszyce, wciornastki oraz zmieniki.

Ich bezpośrednia szkodliwość polega na nakłuwaniu tkanek roślinnych i wysysaniu z nich soków, prowadząc do ogładzenia roślin. Na skutek żerowania szkodników na roślinie początkowo pojawiają się niepozorne przebarwienia i zniekształcenia. Z czasem jednak mogą one zasychać, a następnie zamierać. Z kolei szkodliwość pośrednia wynika z przenoszenia groźnych chorób wirusowych. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na brak preparatów do ich zwalczania. Jedynie skuteczne ochrona przed tymi szkodnikami pozwoli ochronić rośliny przed patogenami wirusowymi.

Mszyce – duży problem w uprawach warzyw pod osłonami

 Przeprowadzając lustrację uprawy, należy ich szukać szczególnie na młodych częściach rośliny, pod spodnią stroną liści. W przypadku stwierdzenia ich obecności decyzje o zastosowaniu insektycydu należy podjąć jak najszybciej. Pozwoli zwiększyć to skuteczność wykonanego zabiegu.

Srebrzenie liści w wyniku żerowania wciornastków

W uprawie roślin psiankowatych pod osłonami wciornastki mogą istotnie obniżyć plonowanie roślin. Stadium szkodliwym wciornastków są zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. W miejscach żerowania pojawiają się białe, srebrzyste plamy. Ze względu na niewielkie rozmiary szkodnika przy wykonywaniu lustracji należy użyć lupy. W celu skutecznego zwalczania szkodników konieczna jest znajomość ich cyklu rozwojowego.

Zmienik – częsty gość upraw pod osłonami

Szkody wyrządzają osobniki dorosłe, larwy oraz nimfy. Zmieniki najczęściej wybierają wierzchołkowe części roślin. Na młodych liściach zaobserwować możemy wyginanie się brzegów blaszki liściowej. Z kolei na starszych liściach widoczne są brunatne plamki, a uszkodzone owoce ulegają deformacji. 

Zwalczanie chemiczne szkodników upraw pod osłonami

Aby zwalczyć wszystkie szkodniki warzyw psiankowatych, warto postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest preparat Mospilan 20 SP. Stosuje się go w stężeniu 0,04% (4g produktu na 10 litrów wody). W uprawie pomidora i papryki pod osłonami zwalcza on nie tylko mszyce, wciornastki, zmieniki, ale także mączlika szklarniowego oraz miniarki.

Zabieg Mospilanem 20 SP należy wykonać po zaobserwowaniu szkodnika, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej. W ciągu sezonu wegetacyjnego można wykonać maksymalnie 2 zabiegi w odstępie 7–10 dni.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować