Stosowanie insektycydów z adiuwantami

Stosowanie insektycydów z adiuwantami

Adiuwanty są pomocniczymi substancjami dodawanymi do środków ochrony roślin. Zależnie od rodzaju preparatu odbywa się to na etapie produkcji środka lub w trakcie przygotowywania cieczy roboczej. Z definicji adiuwanty wykazują właściwości wspierające działanie substancji czynnej. Przyjrzyjmy się mechanizmowi działania takiego preparatu i zastanówmy, kiedy powinniśmy postawić na stosowanie insektycydów z adiuwantami.

Działanie adiuwantów zwilżających

Adiuwant jest preparatem zmieniającym właściwości fizyczne cieczy opryskowej. Skutkami zastosowania adiuwantu z grupy surfaktantów są między innymi: 

  • zmniejszenie napięcia powierzchniowego, 
  • poprawa wchłaniania substancji przez roślinę czy zwiększenie odporności na zmywanie, 
  • ciecz robocza z dodatkiem adiuwantu nie odbija się od roślin i dokładnie pokrywa powierzchnię liści, ułatwiając także dotarcie z zabiegiem do ich spodniej części. 

Doskonale rozpływająca się na wszystkich częściach chronionej rośliny ciecz robocza czyni zabieg skuteczniejszym, gdyż substancja łatwiej przenika do rośliny. Środek ochrony roślin wsparty działaniem adiuwantu może być szybciej wchłonięty przez roślinę. Marginalizuje to znaczenie opadów deszczu występujących po wykonaniu zabiegu.

Adiuwant a zabieg insektycydowy

stosowanie insektycydów z adiuwantami
Efekt przed i po zastosowaniu adiuwantu Slippa.

Stosowanie insektycydów z adiuwantami powoduje zwiększenie efektywności zabiegu ochrony roślin. Użycie adiuwantów sprawia, że możliwe jest stosowanie niższych dawek bez utraty skuteczności. Należy jednak pamiętać, by trzymać się zaleceń producenta środka, zarówno w kwestii dawki, jak i zasadności użycia, czy wreszcie rodzaju stosowanego adiuwantu. 

Używanie adiuwantów w zabiegach zwalczających szkodniki jest równie ważne, jak w przypadku zabiegów herbicydowych, czy fungicydowych. Zarówno preparaty działające na szkodniki kontaktowo, jak i żołądkowo są bardziej efektywne z dodatkiem odpowiednich adiuwantów. Niezależnie od tego, czy insektycyd działa na roślinę powierzchniowo, wgłębnie czy systemicznie. Lepsze pokrycie roślin w czasie zabiegu poprawia i wydłuża jego działanie.

Adiuwanty do insektycydów

Należy pamiętać, że nie zawsze dodawanie adiuwantu do cieczy opryskowej jest konieczne, a w niektórych przypadkach, może być niekorzystne. Wynika to z faktu, że adiuwanty dzielą się na różne typy i należy dobierać je do rodzaju stosowanego pestycydu. Brak regulacji prawnych dotyczących wprowadzania adiuwantów do sprzedaży sprawia, że poziom przebadania ich pod kątem posiadania deklarowanych przez producenta właściwości nie jest satysfakcjonujący. Adiuwanty przy zabiegach insektycydowych należy stosować na podstawie zaleceń producenta preparatu.

Pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się surfaktant Slippa produkowany przez europejskiego lidera w tej dziedzinie, firmę INTERAGRO. Przed wprowadzeniem na polski rynek, ponad 10 lat temu, poddano go badaniom skuteczności analogicznym do tych przeprowadzanych w przypadku środków ochrony roślin. Ponadto przez cały czas prowadzone są doświadczenia, które potwierdzają jego doskonałe właściwości.

Można go bezpiecznie stosować zarówno w uprawach rolniczych, jak i sadowniczych czy ogrodniczych. Przykładem może być akarycyd Ortus 05 SC przeznaczony do zwalczania przędziorków między innymi w uprawach buraka cukrowego czy w sadach. Także w wybranych zastosowaniach najpopularniejszego insektycydu na rynku, Mospilanu 20 SP, dodatek adiuwantu Slippa pozwala na poprawę dotarcia substancji do miejsca działania i ogranicza wpływ czynników środowiskowych na efektywność zabiegu.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować