Śmietka kapuściana w rzepaku – jak ją skutecznie zwalczyć?

Śmietka kapuściana w rzepaku – jak ją skutecznie zwalczyć?

Długa i ciepła jesień, z jaką mamy do czynienia w ostatnich latach, podnosi ryzyko wystąpienia szkód powodowanych na plantacjach rzepaku ozimego przez szkodniki. Jednym z ich najgroźniejszych przedstawicieli jest śmietka kapuściana.

Śmietka kapuściana w rzepaku

Śmietka kapuściana najlepiej rozwija się w temperaturach od 15 do 25°C i wilgotności powietrza rzędu 80–100%. Sprawia to, że prawdopodobieństwo jej pojawienia się na polach w początkowych fazach rozwoju rzepaku jest bardzo duże. Ze względu na rozmiar potencjalnych szkód, jakie może wyrządzić, powinniśmy prowadzić bardzo wnikliwe obserwacje plantacji i w razie stwierdzenia obecności tego szkodnika, odpowiednio reagować. Próg szkodliwości ekonomicznej stanowi już jedna muchówka w żółtym naczyniu w ciągu trzech dni.

Objawy żerowania śmietki kapuścianej w rzepaku

Śmietka kapuściana w rzepaku
Korzeń rzepaku ozimego uszkodzony przez śmietkę kapuścianą.

Ocieplenie klimatu i brak zastosowania odpowiedniej zaprawy na śmietką kapuścianą powodują, że młode rośliny rzepaku mogą paść ofiarą ze strony tej muchówki, ale także innych szkodników. Aby właściwie identyfikować zagrożenia, warto wiedzieć, czym objawia się obecność tego nieproszonego gościa na plantacji rzepaku.

Larwy śmietki kapuścianej przypominają larwy muchy domowej. Żerują głównie w obrębie szyjki korzeniowej. Na zewnątrz widoczne są brązowe przebarwienia. Natomiast po rozcięciu rośliny znajdziemy wydrążone chodniki i obumierające tkanki. Zależnie od skali uszkodzeń wzrost roślin może być spowolniony lub całkowicie zahamowany co finalnie doprowadzi do ich zamierania. Ponadto należy pamiętać, że uszkodzenia powodowane przez szkodniki zwiększają ryzyko infekcji przez sprawców chorób.

Śmietka kapuściana w rzepaku – zwalczanie

Kluczowym elementem skutecznej ochrony rzepaku przed śmietką kapuścianą jest regularny monitoring plantacji. W tym celu stosuje się żółte naczynia – już jedna muchówka w ciągu 3 dni stanowi podstawę do wykonania zabiegu insektycydowego. Zastosowanie odpowiedniego insektycydu na czas pozwoli uchronić uprawę rzepaku przed zniszczeniem.

Ze względu na swoje właściwości, do zabiegu zwalczania śmietki w rzepaku doskonale sprawdzi się insektycyd Inazuma 130 WG. Zalecana dawka zależna jest od stopnia intensywności nalotu szkodników na plantację i zawiera się w przedziale od 0,25 do 0,30 kg/ha.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować