Przędziorek chmielowiec w buraku cukrowym – nie bagatelizuj zagrożenia!

Przędziorek chmielowiec w buraku cukrowym – nie bagatelizuj zagrożenia!

Każdego roku obserwujemy wzmożone nasilenie występowania przędziorka chmielowca na plantacjach buraka cukrowego. Zatem dlaczego problem ten jest nadal często bagatelizowany?

Brak zastosowania chemicznej ochrony przed przędziorkiem chmielowcem w buraku cukrowym najczęściej wynika z nieprawidłowo rozpoznanego zagrożenia. Objawy żerowania roztocza łatwo pomylić z niedoborami wody, składników pokarmowych, a także objawami chorób grzybowych oraz obecnością wciornastków. Masowo występujący na plantacji  szkodnik może obniżyć jego plonowanie nawet o 50% ,jak również zawartość cukru w korzeniach o 2–3%.

Inwazja przędziorka chmielowca niemal w całym kraju

przędziorek chmielowiec w przybliżeniu
Samica dorosłego przędziorka jest większa od samca i dorasta maksymalnie do 1mm długości.

W przeprowadzanych od 2019 roku badaniach wspólnie z IOR–PIB Poznań, obserwujemy corocznie rosnące nasilenie przędziorka chmielowca na monitorowanych plantacjach buraka cukrowego. W poprzednich latach największą presję tego szkodnika odnotowaliśmy na terenie Kujaw i Wielkopolski. Tegoroczne badania pokazały, że roztocz ten stanowi już problem ogólnokrajowy. Przeprowadzone obserwacje od 6 lipca do 24 sierpnia potwierdziły bardzo liczne ich wystąpienie w województwach: łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim, lubelskim oraz zachodniopomorskim. Średnio na 1 liściu odnotowano około 4 osobniki dorosłe przędziorka chmielowca, co odpowiada 40–krotnemu przekroczeniu progu szkodliwości. Największa presja szkodnika wystąpiła w województwie mazowieckim, w powiecie płockim – na 25 badanych liściach zliczono aż 1200 osobników dorosłych roztoczy.

Ponadto, poza przędziorkami w tym roku obserwuje się bardzo liczne występowanie wciornastków, o których zwalczaniu wielu rolników zapomina.

 

przedziorek-chmielowiec-jak wygląda
Oprzędy zrobione przez przędziorka chmielowca na liściu.

Przędziorek chmielowiec – niewielki roztocz o dużej szkodliwości

Niewielkie rozmiary przędziorka sprawiają, że jest on praktycznie niewidoczny gołym okiem. Żerujący po obu stronach liści szkodnik – tworzy na ich spodniej stronie delikatne oprzędy. Po spojrzeniu przez lupę jesteśmy w stanie dostrzec na nich roztocza w różnych stadiach rozwojowych.

Przędziorki wysysają soki komórkowe roślin, a następnie prowadzą do zakłóceń w przeprowadzaniu procesu fotosyntezy. Uszkodzone ulistnienie roślina odbudowuje kosztem przyrostu korzenia. Przekłada się to bezpośrednio na istotne obniżenie ich wielkości i zawartości w nich cukru. Przy silnym porażeniu rośliny więdną i zasychają.

Wczesna diagnoza kluczem do sukcesu!

Placowe uszkodzenia buraka cukrowego przez przędziorka chmielowca
Charakterystycznym objawem żerowania przędziorka chmielowca są placowe uszkodzenia roślin

Przędziorek chmielowiec charakteryzuje się wyjątkowo wysokim potencjałem rozrodczym. W związku z tym przegapienie początkowych objawów jego żerowania w buraku może spowodować pojawienie się bardzo dużej populacji szkodnika i silnej jego ekspansji  na powierzchni całej plantacji w krótkim czasie. Początkowo roztocz pojawia się na brzegach plantacji buraka, najczęściej od strony miedz i zadrzewień. Następnie przesuwa się w głąb pola. Niezwalczony w odpowiednim momencie opanuje całą uprawę.

Zwalczanie przędziorka chmielowca ma sens!

Aktualnie do zwalczania przędziorka chmielowca w buraku cukrowym dopuszczony jest jeden środek – Ortus 05 SC. Można stosować go od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39-49), pamiętając o zachowaniu okresu karencji, który wynosi 28 dni. Na szkodnika działa kontaktowo i żołądkowo, zwalczając wszystkie stadia ruchome przędziorka.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować