Opady po zabiegu – skuteczna ochrona ziemniaka przed szkodnikami
Zmiany klimatyczne zachodzące intensywnie w ostatnich latach nierozerwalnie łączą się z anomaliami pogodowymi. Okresy suszy przerywane są ulewnymi deszczami, czy długotrwałymi opadami. W takich warunkach ochrona ziemniaka przed szkodnikami wymaga użycia odpowiednich środków ochrony roślin, o długotrwałym, systemicznym działaniu, których skuteczność jest w znacznym stopniu niezależna od takiego przebiegu pogody.
Ochronę ziemniaków zacznij od planowania
Istotne znaczenie w planowaniu zabiegów ochrony roślin ma śledzenie prognoz pogody. Długoterminowe prognozy wiążą się z ryzykiem niesprawdzalności, krótkoterminowe – są zazwyczaj sprawdzalne. Pojawiają się jednak sytuacje, kiedy konieczny jest oprysk na stonkę ziemniaczaną, a pogoda wskazuje na pojawienie się opadów deszczu w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu.
Skuteczne insektycydy na stonkę ziemniaczaną
Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego insektycydu, charakteryzującego się wysoką odpornością na zmywanie przez deszcz. Wykluczyć należy środki ochrony roślin o działaniu kontaktowym (np. pyretroidy), ponieważ łatwo ulegają rozcieńczeniu lub zmywaniu. Jeśli wkrótce po zabiegu prognozowana jest deszczowa aura, należy wybrać preparat o długotrwałym, systemicznym i wgłębnym działaniu, który nie ulegnie rozcieńczeniu, ani zmyciu.
Wielokierunkowe działanie Mospilan 20 SP
Deszcz po zabiegu nie ogranicza efektywności insektycydu o działaniu systemicznym (układowym) i wgłębnym. Takim właśnie jest Mospilan 20 SP. Acetamipryd, oryginalna japońska substancja czynna insektycydu pobierana przez liście (lub/i korzenie) przemieszcza się wraz z sokami po całej roślinie, docierając też do najmłodszych przyrostów, rozwijających się liści. Najwięcej substancji czynnej wchłaniają młode rośliny i ich przyrosty – na nich najchętniej żeruje też stonka ziemniaczana. Substancja czynna Mospilanu 20 SP wykazuje w roślinie także działanie wgłębne (translaminarne). Substancja czynna wnika do tkanki w miejscu naniesienia, ewentualnie przemieszcza się w obrębie kilku warstw komórek, nie jest jednak rozprowadzana wraz z sokami po roślinie. Miejsce wniknięcia stanowi zatem „rezerwuar” substancji czynnej.
Długie i nieprzerwane działanie Mospilan 20 SP
Substancja czynna po wniknięciu w tkanki roślinne nie jest narażona na czynniki zewnętrzne. Zabezpieczona jest przed fotodegradacją, parowaniem i co najważniejsze zmywaniem przez deszcz. Dzięki temu okres jej działania jest dłuższy, a zwalczanie szkodników następuje niezależnie od warunków pogodowych. Badania wskazują, że acetamipryd działa dłużej niż inne insektycydy, np. pyretroidy. Skuteczna ochrona przed stonką ziemniaczaną, jaką zapewnia Mospilan 20 SP trwa nieprzerwanie 10–14 dni.
Mospilan 20 SP – ochrona ziemniaków przed szkodnikami
Ochrona ziemniaków przed szkodnikami powinna uwzględniać prognozy pogody i brać pod uwagę również nieprzewidywalność warunków klimatycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór preparatu, który chroni przed żerowaniem stonki ziemniaczanej w każdych warunkach, jakie wystąpią po zabiegu. Mospilan 20 SP działa bez względu na pogodę. Mospilan 20 SP należy stosować w dawce 0,08–0,12 kg/ha wykonać należy w czasie składania jaj i masowego wylęgu larw.
Źródła
- Simon-Delso N. i in., 2015: Systemic insecticides (neonicotinoids and fipronil): trends, uses, mode of action and metabolites. Environmental Science and Pollution Research 22: 5–34.
- Węgorek P., Zamojska J., 2012. Stonkę ziemniaczaną można pokonać – nie zwyciężyć.