Opady po zabiegu – jak utrzymać wysoką skuteczność oprysku na szkodniki rzepaku?

Opady po zabiegu – jak utrzymać wysoką skuteczność oprysku na szkodniki rzepaku?

Opady w trakcie lub krótko po oprysku na szkodniki rzepaku to zmora plantatorów – szczególnie kiedy stosują insektycydy o działaniu powierzchniowym na roślinie. Szkodniki rzepaku nie czekają na lepszą pogodę i czasami trzeba zaryzykować zabieg w nadziei, że wkrótce nie spadnie deszcz. W takiej sytuacji może pomóc dodatek adiuwantów, ale to już podnosi koszty ochrony. Insektycydem, który doskonale radzi sobie w takich przypadkach jest szybko wnikający do roślin Mospilan 20 SP.

Czy oprysk na szkodniki rzepaku Mospilan 20 SP jest odporny na zmywanie? 

Wszelkie działania na poszczególnych etapach produkcji roślinnej uzależnione są od warunków pogodowych – począwszy od uprawy przedsiewnej i siewu, przez ochronę plantacji przed agrofagami, aż po zbiór plonów. Pogoda ma szczególne znaczenie podczas wykonywania zabiegów ochronnych. Zdarzają się lata szczególnie wilgotne, kiedy przez wiele dni czeka się na sprzyjające warunki umożliwiające przeprowadzenie zabiegu. Dla Mospilanu 20 SP wystarczą 2–3 godziny bez większych opadów, żeby substancja czynna zdążyła wniknąć w wewnętrzne struktury liści, a wkrótce do całej rośliny. 

Mospilan 20 SP – formulacja, która podnosi efektywność

opady po oprysku
Pogoda ma szczególne znaczenie podczas wykonywania zabiegów ochronnych.

Oprysk na szkodniki rzepaku Mospilan 20 SP dzięki silnym właściwościom translaminarnym szybko wnika do tkanek rośliny. W efekcie opady deszczu po stosunkowo krótkim czasie od wykonania zabiegu nie obniżają jego skuteczności.

Już sama formulacja SP (proszek całkowicie rozpuszczalny w wodzie) zapewnia właściwe rozlanie się kropli cieczy, powodując odpowiednie zwilżenie powierzchni liścia. To z kolei powoduje wzrost retencji, zatrzymywania się kropel na roślinach i ułatwia wnikanie środka do rośliny i jego dalsze działanie systemiczne.

W porównaniu do innych formulacji (SE i SL) obserwuje się różnice w napięciu powierzchniowym i stopniu rozlania kropel na powierzchni liści. Wyższe napięcie powierzchniowe cieczy opryskowej sprawia, że tylko część kropel zatrzymuje się na opryskiwanej powierzchni. W oczywisty sposób wpływa to na obniżenie skuteczności zabiegu. Krople nie pokrywają równomiernie blaszki liściowej i w mniejszym zakresie są wchłaniane do wewnątrz liści. To stwarza ryzyko łatwiejszego zmycia przez opady deszczu nawet po dłuższym czasie od wykonania oprysku na szkodniki rzepaku.

Mospilan 20 SP – sprawdzony i skuteczny oprysk na szkodniki rzepaku

W przypadku zastosowania innej formulacji niż oryginalna (SP) nie ma pewności, czy dany zamiennik zadziała skutecznie. Dlatego warto postawić na sprawdzone i oryginalne substancje gwarantujące skuteczność działania w każdych warunkach, jakim jest oprysk na szkodniki rzepaku Mospilan 20 SP. 

W przypadku stosowania generyków tej pewności już nie ma, ponieważ w zmiennych warunkach aplikacji w warunkach polowych ich właściwości zależą od bardzo wielu czynników zewnętrznych. Mogą one w znaczący sposób wpływać na właściwości preparatu (lub właściwości adiuwanta), obniżając jego skuteczność. Pamiętać również należy, że każda nietrafiona decyzja dotycząca chemicznego zwalczania, oprócz kosztów poniesionych przez użytkownika wpływa obciążająco na środowisko naturalne.

Źródła

  • Klejdysz T., Mrówczyński M. 2021. Stosowanie adiuwantów z insektycydami. Streszczenia 61. Sesji Naukowej IOR–PIB, Poznań, 10–12 lutego 2021, s. 65.
  • Szymańczyk M., Kierzek R., Ratajkiewicz H., Grychowski R. 2018. Optymalizacja nanoszenia cieczy użytkowych opartych na acatamiprydzie w zależności od formulacji środka ochrony roślin i modyfikacji właściwości fizykochemicznych. Streszczenia 58. Sesji Naukowej IOR–PIB, Poznań, 6–8 lutego 2018, s. 54.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować