Walka z omacnicą w kukurydzy – jak zagospodarować resztki pożniwne
Omacnica prosowianka w kukurydzy to szkodnik niezwykle trudny do zwalczenia ze względu na trudności techniczne dotyczące przeprowadzenia zabiegu. Z tego powodu bardzo ważne są działania prewencyjne prowadzące do ograniczenia jej liczebności i tym samym zmniejszenia ryzyka strat.
Identyfikacja szkodnika – omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka to motyl o rozpiętości skrzydeł do 3 cm. Przednia para jest brunatna z ciemniejszymi obwódkami i dwoma falistymi liniami. Natomiast tylne skrzydła mają kolor jasnożółty. Dorosłe owady nie stanowią zagrożenia dla roślin. Szkody wyrządzają gąsienice o beżowym zabarwieniu. Ciało larwy omacnicy prosowianki pokryte jest ciemniejszymi plamkami, a jej długość dochodzi do 3 cm.
Objawy żerowania omacnicy
Omacnica prosowianka zimuje w resztkach pożniwnych i grubych łodygach chwastów. Samice składają jaja na dolnych powierzchniach liści, przy nerwie głównym. Najczęściej można je znaleźć w środkowych piętrach kukurydzy. Jaja mają ok. 0,5 mm średnicy i są zgrupowane w złożach liczących kilkadziesiąt sztuk. Proces ich składania na ogół przypada na przełom czerwca i lipca. Po maksymalnie kilkunastu dniach z jaj wylęgają się gąsienice, które rozpoczynają żerowanie. W początkowej fazie można je znaleźć w pochwach liściowych, wiechach i zawiązkach kolb. Gdy gąsienice omacnicy prosowianki osiągną długość około 15 mm, wgryzają się w łodygi i kolby kukurydzy. Żerujące gąsienice wyrzucają na zewnątrz białe trociny.
Omacnica prosowianka w kukurydzy – szkodliwość
Żerowanie omacnicy prosowianki powoduje liczne uszkodzenia prowadzące do pogorszenia zaziarnienia kolb, obumierania zawiązków i uszkodzeń roślin skutkujących zmniejszeniem powierzchni asymilacyjnej. Działalność gąsienic w łodygach powoduje zasychanie górnych części roślin, a szkodniki żerujące w kolbach redukują ilość ziarna. Wszystkie uszkodzenia powodowane przez gąsienice omacnicy prosowianki prowadzą do znaczących ubytków plonu. Dodatkowo uszkodzone rośliny atakowane są przez grzyby, głównie z rodzaju Fusarium. Są one wyjątkowo groźne ze względu na wytwarzanie szkodliwych dla ludzi i zwierząt mikotoksyn.
Jak zwalczyć omacnicę w kukurydzy?
Wykonanie zabiegu insektycydowego na plantacji kukurydzy, gdy wysokość roślin może wynosić nawet dwa metry, jest niesłychanie kłopotliwe i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Z tego względu bardzo ważne są wszelkie działania zapobiegawcze. Zaliczamy do nich odpowiednie zmianowanie i dobór odmian wykazujących się mniejszą podatnością na atak szkodnika.
Kluczowe jest, by w sytuacji zagrożenia ze strony omacnicy prosowianki wykonywać właściwe zabiegi agrotechniczne po zbiorach. Z uwagi na sposób zimowania tego szkodnika, należy zadbać o dokładne rozdrobnienie resztek pożniwnych i przyoranie ich na dużą głębokość. Aby uniemożliwić omacnicy przetrwanie zimy, niezwykle ważne jest także zwalczanie chwastów grubo łodygowych nie tylko w obrębie plantacji, ale także w jej sąsiedztwie.