Natychmiastowy efekt – jak ocenić skuteczność insektycydu w uprawach warzywnych?

Natychmiastowy efekt – jak ocenić skuteczność insektycydu w uprawach warzywnych?

Mospilan 20 SP spełnia wymogi integrowanych programów ochrony roślin – działa szybko, skutecznie, bezpiecznie i selektywnie.  W Polsce ten insektycyd, oprócz ochrony roślin rolniczych, sadowniczych, ozdobnych i leśnych, zwalcza szkodniki w warzywach uprawianych w gruncie i pod osłonami m.in. przed: śmietkami, chowaczami, mszycami, wciornastkami, pchełkami, mączlikami, zmienikami, miniarkami, strąkowcami i stonką ziemniaczaną. 

Mospilan 20 SP – substancja czynna

Substancją aktywną Mospilan 20 SP jest acetamipryd należący do chemicznej grupy neonikotynoidów, które uszkadzają centralny układ nerwowy owadów. Ich działanie jest inne niż substancji aktywnych środków z innych grup chemicznych (np. związki fosforoorganiczne, pyretroidy, karbaminiany). Po zastosowaniu Mospilanu 20 SP szkodniki w warzywach natychmiast przestają żerować, mimo iż czasami ruszają się jeszcze przez jakiś czas, to nie żerują, a więc nie powodują już strat

Skuteczność zabiegu – Mospilan 20 SP do ochrony warzyw

szkodniki w pomidorze
Mospilan 20 SP należy stosować wieczorem po zakończeniu oblotu przez pszczoły.

Oprócz działania substancji aktywnej bardzo duży wpływ na skuteczność zabiegu ma wiele czynników, dlatego należy przestrzegać następujących zasad:

  • Prawidłowo przygotować ciecz roboczą. Mospilan 20 SP w handlu jest dostępny w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Prawidłowe przygotowanie cieczy powinno przebiegać w następujący sposób: do pojemnika wrzucić woreczek wodnorozpuszczalny z produktem, wymieszać do rozpuszczenia i przelać do zbiornika opryskiwacza, który jest wypełniony wodą do połowy, a następnie zbiornik uzupełnić wodą do uzyskania pożądanej ilości cieczy roboczej.
  • Stosować tylko zalecaną dawkę, która jest dobrana dla konkretnego gatunku szkodnika, skutecznego jego zwalczania oraz szybkiego zanikania w środowisku.
  • Zabiegu opryskiwania nie wolno wykonywać podczas opadów deszczu lub silnego wiatru.
  • Zwrócić uwagę na temperaturę powietrza. Mospilan 20 SP należy stosować gdy temperatura powietrza mieści się w granicach 10–25oC.
  • Zabiegi należy wykonywać wieczorem po zakończeniu oblotu przez pszczoły i inne owady zapylające.
  • Dokładnie pokryć rośliny cieczą roboczą.
  • Mospilan 20 SP stosować łącznie z adiuwantem Slippa. 

Jak ocenić skuteczność Mospilanu 20 SP

Stosując w produkcji roślinnej zabiegi ochronne przed szkodnikami, nie możemy ograniczyć się tylko do wykonania zabiegu, ponieważ należy również ocenić skuteczność zastosowanego insektycydu. Taką ocenę dla każdej rośliny i dla każdego szkodnika wykonuje się inaczej. Musimy wiedzieć, jak i gdzie szkodnik żeruje. Np. mszyce znajdziemy w górnej części rośliny, na spodniej stronie najmłodszych liści. Z kolei wciornastki trudno znaleźć i najczęściej w diagnostyce posługujemy się objawami żerowania – białe lub srebrne punkty (miejsce pobrania soku komórkowego) i czarne grudki, które są odchodami wciornastków. 

Taką ocenę należy zrobić po 24 godzinach po zabiegu. Zalecane jest przejrzeć po 10 roślin w kilku miejscach. Należy pamiętać, że po zastosowaniu Mospilanu 20 SP szkodniki w warzywach natychmiast przestają żerować. Mogą jeszcze ruszać się przez kilka dni, ale nie żerują, czyli nie powodują strat. 

Dr inż. Maria Rogowska, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

Źródła

  • Praca zbior. 2023. Program Ochrony Warzyw. Hortpress, Warszawa s: 182-262 
  • Michel M., 2020. Neonikotynoidy – insektycydy systemiczne w ochronie roślin. Prog. in Plant Protec. 60 (1): 41-48
  • Wegorek P., Zamojska J. Acetamipryd w świetle badań ostatnich lat. Wielkopolska Izba rolnicza. (http://www.wir.org.pl/archiwum/raporty/mospilan.htm) [05.04.2023]
  • Praca zbior, red. Praczyk T, 2015. Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin. IOR-PIB Poznań, s:19-29

Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim i dowiedz się więcej na temat szybkości działania insektycydów!

 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować