Jak zwalczać szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia?
Zwalczanie szkodników rzepaku w okresie kwitnienia ma szczególny charakter z dwóch powodów. Po pierwsze, działalność szkodliwej fauny jest w tym okresie bardzo intensywna. Po drugie, naloty szkodników zbiegają się w czasie z aktywnością pożytecznych owadów zapylających. Zatem jaką obrać strategię ochrony insektycydowej w tym okresie?
Monitoring plantacji – pierwszy krok do skutecznej ochrony
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek interwencji, kluczowe jest regularne monitorowanie stanu plantacji. W okresie kwitnienia rzepaku, każda plantacja powinna być dokładnie lustrowana pod kątem obecności szkodników. W pełni kwitnienia znacząco rośnie zagrożenie ze strony szkodników łuszczynowych, np. chowacza podobnika.
Na drugi plan schodzą naloty słodyszka rzepakowego, który największe straty wyrządza na nieco wcześniejszym etapie, uszkadzając pąki kwiatowe. Nie bagatelizujmy jednak jego obecności, gdyż jest on nadal istotnym niebezpieczeństwem dla pąków znajdujących się w niższych partiach roślin. W zwartym łanie rozwijają się one bowiem nieco wolniej.
Ochrona zapylaczy – priorytet w ochronie insektycydowej
Ochrona owadów zapylających jest równie ważna, co walka ze szkodnikami. Wybierając insektycydy, należy zwrócić szczególną uwagę na te, które są bezpieczne dla zapylaczy, a jednocześnie efektywne przeciwko szkodnikom.
Jest to ważne zarówno w perspektywie dbałości o środowisko, jak i starań o maksymalizację plonu. W tym bowiem zakresie zapylacze są niezwykle cennym sojusznikiem plantatorów rzepaku.
Zwalczanie szkodników rzepaku w okresie kwitnienia – jaki środek wybrać?
Powiedzieliśmy już, że zwalczanie szkodników rzepaku w okresie kwitnienia wymaga insektycydu bezpiecznego dla zapylaczy. Jakie cechy powinien mieć insektycyd, by skutecznie zwalczać szkodniki rzepaku na tym etapie rozwoju?
Z uwagi na możliwość jednoczesnego pojawienia się na polu szkodników kilku gatunków potrzebujemy środka o szerokim spektrum zwalczanych szkodników.
Naloty szkodników często występują cyklicznie, w krótkich odstępach czasu. Dlatego insektycyd, którego użyjemy, powinien poza działaniem na powierzchni rośliny, także wnikać do jej wnętrza. To zapewnia długotrwałą ochronę plantacji, nawet po opadach deszczu.
Takim środkiem jest Mospilan 20 SP, który skutecznie zwalcza szkodniki, zapewnia długotrwałą ochronę i ma najlepszy profil bezpieczeństwa dla owadów zapylających.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę planując ochronę insektycydową rzepaku? Wyczerpujące informacje na ten temat znajdziesz w filmie z serii Praktycznie z pola – Jak zwalczać szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia?
Zobacz koniecznie!