Jak zwalczać owocówkę i zwójki w sadzie ekologicznym?

Jak zwalczać owocówkę i zwójki w sadzie ekologicznym?

Owocówka i zwójki to bardzo problematyczne szkodniki dla sadowników. Z roku na rok ich występowanie i szkodliwość może narastać. Jest wiele metod chemicznych do zwalczania tych szkodników. Pytanie, co zrobić, gdy nie chcemy stosować konwencjonalnych środków ochrony roślin? O tym opowiada pan Patryk Fiutowski, który zajmuje się uprawą jabłoni i gruszy. Zobacz, w jaki sposób sadownik poradził sobie z presją owocówki i zwójki w sadzie ekologicznym.

Isomaty do ochrony jabłoni i grusz przed presją owocówki i zwójek

W przeszłości, w gospodarstwie, które przez wiele lat prowadziło ochronę konwencjonalną, stosowana była ochrona chemiczna – Aktualnie, gdy prowadzimy gospodarstwo ekologiczne, stwierdziliśmy, że wybierzemy isomaty, które, można powiedzieć, że są najlepszym preparatem do zwalczania zwójek i owocówki w tej uprawie ekologicznej – mówi sadownik.

Zalety stosowania isomatów w walce z owocówką i zwójkami w sadzie

Stosując isomaty, nie trzeba martwić się wpływem pogody na skuteczność ochrony. Isomaty działają przez cały sezon. Dzięki temu można się zajmować innymi pracami w gospodarstwie. Jakie są jeszcze plusy stosowania isomatów? – Po pierwsze nie ma żadnych pozostałości substancji, które wychodzą w owocu. Po drugie są najbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem w uprawie ekologicznej. Po trzecie, dzięki nim termin nas nie obowiązuje, bo od czasu rozwieszenia na początku maja do końca sezonu mamy spokój – przyznaje sadownik.

Stosowanie isomatów

Isomaty najlepiej rozwiesić przed kwitnieniem lub do fazy różowego pąka, przed pojawieniem się pierwszego pokolenia szkodników. Najłatwiej rozwiesza się je przy pomocy platformy – Na pierwszych dwóch drzewkach z każdego rządka rozwieszamy po jednej sztuce i potem co pięć sztuk (drzewek) rozwieszamy na każdym rządku – opisuje sadownik. Gdy zakończy się sezon, nie ma potrzeby zbierania starych zawieszek. Można je zostawić i co roku dodawać nowe w takiej samej liczbie jak w minionym sezonie.

Skuteczność isomatów w zwalczaniu owocówki i zwójek w sadzie

Pan Patryk Fiutowski ocenia skuteczność tego produktu na ok. 90–95%. Uważa, że jest to lepsze rozwiązanie niż stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Aby kontrolować skuteczność, należy obserwować, czy owocówki i zwójki łapią się w pułapki. Sadownik potwierdził, że problem z owocówką i zwójkami przestał narastać. Dodatkowo zauważył, że jakość owoców stała się lepsza – W naszym gospodarstwie wybór isomatów był bardzo ważny, ponieważ dzięki wykorzystaniu tej metody mogliśmy zapobiec wykonywaniu zabiegów chemicznych, które są szkodliwe dla owadów pożytecznych. Isomaty stosuję od 3 lat. Nie zmieniłbym tej metody i polecam ją nie tylko gospodarstwom ekologicznym, ale również gospodarstwom konwencjonalnym, bo naprawdę to się sprawdza i nie trzeba szukać rozwiązań chemicznych, (…) i dzięki temu możemy produkować owoc zdrowszy dla konsumenta.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować