Dlaczego warto stosować długodziałający insektycyd w uprawie ziemniaka?
Zniszczenie ok. 15% powierzchni asymilacyjnej liści przez żerujące osobniki stonki ziemniaczanej skutkuje spadkiem plonowania ziemniaka o prawie 30%. Jak skutecznie pozbyć się szkodnika? Zadanie to spełni długodziałający insektycyd, który szybko przemieszcza się w sokach roślinnych i sprawia, że wszystkie zielone części – młode przyrosty są doskonale i długotrwale chronione, zarówno przed żerowaniem larw, jak i chrząszczy.
Najlepszy termin na zabieg
Monitorowanie plantacji ziemniaka należy więc prowadzić już od początku wegetacji roślin, a oprysk na szkodniki w ziemniakach wykonywać w następujących terminach:
- masowego gromadzenia się chrząszczy, które przezimowały na wschodzących ziemniakach,
- masowego wylęgu larw L1–L2 oraz pojawiania się pierwszych larw L3,
- masowego wylotu chrząszczy pokolenia letniego.
Najczęściej oprysk na szkodniki w ziemniakach, przy użyciu skutecznego i sprawdzonego insektycydu wykonuje się gdy na roślinach pojawiają się młode, żerujące larwy. Dlaczego? W tym celu warto prześledzić cykl rozwojowy szkodnika.
Chrząszcze, jaja i larwy, czyli po co nam długodziałający insektycyd?
Stonka ziemniaczana, w stadium imago opuszcza kryjówki zimowania. Zbiega się to z okresem kwitnienia kasztanowca zwyczajnego i lilaka pospolitego. Wyloty chrząszczy trwają ok. miesiąc1).
Po odnalezieniu roślin żywicielskich zapłodnione jesienią samice składają jaja, a niezapłodnione – kopulują i po kilku dniach również składają jaja. Proces jest rozciągnięty w czasie i trwa ok. 2,5 miesiąca.
W zależności od warunków pogodowych po ok. 8–19 dniach wylęgają się larwy2). Okres ich żerowania trwa średnio od 11 do 30 dni3). Larwa przechodzi 4 stadia. Następnie pojawia się poczwarka, a po ok. 3 tygodniach – młode chrząszcze. Pełny rozwój pokolenia trwa w sprzyjających warunkach ok. 35 dni, a w gorszych nawet o 20 dni dłużej.
Najskuteczniejszy insektycyd
Niejednokrotnie okres pojawu różnych stadiów rozwojowych stonki ziemniaczanej jest silnie rozciągnięty w czasie. Wynika to z biologii gatunku oraz warunków atmosferycznych. W czasie gdy na plantacji obecne są różne stadia rozwojowe szkodnika – larwy i osobniki dorosłe, tylko długodziałający insektycyd na ziemniaki mogą w pełni kontrolować rozwój populacji i zapewnić skuteczną ochronę.
Długodziałający insektycyd
Substancja czynna insektycydu Mospilan 20 SP, działając systemicznie, transportowana jest w sokach roślinnych i skutecznie zwalcza larwy i chrząszcze żerujące na plantacji. Osobniki stonki doznają paraliżu prowadzącego do śmierci.
Mospilan 20 SP przemieszcza się w roślinie i jej przyrostach, chroniąc je przez dłuższy czas. Dzięki działaniu układowemu zwalczane są także larwy wylęgające się z jaj oraz szkodniki nalatujące na plantację po wykonaniu zabiegu. Efekt długotrwałej ochrony wsparty jest przez powierzchniowe i wgłębne działanie tego środka na roślinie.
Oprysk na szkodniki w ziemniakach z zastosowaniem insektycydu Mospilan 20 SP, w dawce 0,12 kg/ha zabezpiecza plantację przez wiele dni, niezależnie od warunków pogodowych. Środek działa bowiem w szerokim zakresie temperatury (5–25°C), nie podlega fotodegradacji i nie jest też narażony na zmywanie przez deszcz.
Dr inż. Joanna Klepacz-Baniak
1)Zwolińska-Niedzwiadek N., 2011: Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata Say) – zagrożenie dla polskich upraw ziemniaków. Nowości Warzywnicze 52: 85–90.
2)Osowski J., 2020: Szkodniki ziemniaka – występowanie, objawy i zwalczanie. Ziemniak Polski 4: 10–33.
3)Wójtowicz A., Mrówczyński M. (red.) 2016: Poradnik sygnalizatora ochrony ziemniaka. Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań.
Posłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o długotrwałym działaniu insektycydu.