Deszcz po zabiegu insektycydowym w sadzie – co robić
Niestabilne warunki pogodowe utrudniają wykonanie zabiegów w optymalnych terminach. W dużych sadach na wykonanie oprysku potrzeba nawet kilku godzin i kilku opryskiwaczy. Corocznie zdarzają się sytuacje, w których na krótko po zabiegu występują opady atmosferyczne. Jednak gdy opryskiwania wykonywane są środkami o działaniu systemicznym, nieulewny deszcz po zabiegu insektycydowym nie jest problemem.
Co zrobić gdy spadnie deszcz po zabiegu insektycydowym?
W sytuacji idealnej dobrze jest jeśli dzień przed zabiegiem nie padał deszcz, a zabieg został wykonany na suche rośliny np. po opadnięciu rosy. Dodatkowo, według zaleceń Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin do sześciu godzin po zakończonym zabiegu nie powinien padać deszcz.
To jest jednak ogólny zapis, który nie uwzględnia sposobu działania środka na czy w roślinie oraz czynników dodatkowych takich jak ilość i długość (czas) opadu. Obecnie dostępne są środki, których substancja czynna i formulacja sprawiają, że tak długi czas nie jest potrzebny.
Pomimo tego, wielu sadowników decyduje się na wykonanie zabiegu ponownie, tak profilaktycznie, aby populacja szkodnika nie spowodowała strat w plonie owoców. Czy słusznie?
Deszcz po zabiegu insektycydowym nie musi być problemem
Nie wszystkie produkty mają ten sam mechanizm działania. Sprawia to, że nie zawsze decyzja o ponowieniu zabiegu jest uzasadnione. Warto więc pamiętać o ogólnych różnicach pomiędzy typami preparatów owadobójczych.
Zazwyczaj te środki, które działają tylko powierzchniowo, są bardziej podatne na zmywanie. Z kolei te wykazujące na roślinie działanie wgłębne i systemiczne nie będą pozbawione skuteczności, gdyż krążą w sokach roślinnych, więc nadal będą działać efektywnie na szkodniki.
Przykładem preparatu o działaniu systemicznym jest Mospilan 20 SP, który szybko wnika do komórek rośliny, dlatego opady deszczu poniżej 2,0 mm po dwóch godzinach po zabiegu nie obniżają jego skuteczności.
Dr inż. Wojciech Piotrowski, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice
Literatura
Doświadczenia przeprowadzone w IO-PIB.
Broniarek-Niemiec A., Bryk H., Buler Z., Głos H., Gorzka D., Hołdaj M., Lisek J., Masny S., Michalecka M., Miszczak A., Piotrowski W., Poniatowska A., Puławska J., Sekrecka M., Sobiczewski P., Sobieszek B., Tartanus M., Warabieda W., Wójcik P. 2023. Program Ochrony Roślin Sadowniczych. Polskie Wydawnictwa Rolnicze, Poznań.