Deszcz po zabiegu insektycydowym – co robić ?

Deszcz po zabiegu insektycydowym – co robić ?

Skuteczne zwalczanie szkodników na plantacjach roślin jagodowych jest ważnym elementem decydującym o uzyskaniu wysokiej jakości plonów. Istotną rolę w walce z nimi odgrywa metoda chemiczna. Jednym z problemów, jakie mogą wystąpić jest deszcz po zabiegu insektycydowym. Co robić w takim wypadku?

Deszcz po zabiegu insektycydowym

Aby zastosowane insektycydy skutecznie zwalczały szkodniki, ważne jest, aby po ich aplikacji nie wystąpiły żadne czynniki mogące mieć wpływ na obniżenie ich działania. Jednym z nich mogą być opady atmosferyczne.

Deszcz po zabiegu insektycydowym może spowodować zmycie środka z powierzchni chronionych roślin lub rozcieńczyć substancję aktywną. Może się to przyczynić do spadku skuteczności zastosowanego pestycydu.

Zdarza się, że opady deszczu występują niezwykle często. W takiej sytuacji plantatorom trudno jest podjąć decyzję czy zaryzykować i wykonać zabieg zwalczający, czy czekać na poprawę pogody. W tych okolicznościach pomocna będzie wiedza o mechanizmach działania środków i ich zmywalności.

Zmywalność środków owadobójczych

Zmywalność środków zależy od intensywności deszczu i czasu jego wystąpienia po aplikacji środka ochrony. W przypadku preparatów działających kontaktowo opad deszczu o intensywności 2 mm/h, który wystąpi po 1 – 2 godzinach po zabiegu powoduje spadek skuteczności o ok. 40 %.

W przypadku preparatów układowych spadek skuteczności jest o połowę mniejszy. Jeśli po upływie 1 – 2 godzin po opryskiwaniu wystąpi deszcz o intensywności 10 mm/h, to niezależnie od sposobu działania środka (działanie powierzchniowe, wgłębne, układowe) skuteczność spada o 40 %.

Jeśli wystąpi deszcz burzowy o intensywności 20 mm/h zmywalność środków sięga aż 70 – 80%.

Insektycyd odporny na deszcz

Nieliczne pestycydy charakteryzują się bardzo szybkim wnikaniem do tkanek roślin. Do nich zaliczany jest Mospilan 20 SP. Z tego względu deszcz występujący nawet po upływie 1 godziny po aplikacji nie obniża jego skuteczności. Nie ma więc potrzeby powtarzania zabiegu zwalczającego.

Dr Alicja Maciesiak

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować