Bezpieczne łączenie insektycydów z innymi środkami w rzepaku

Bezpieczne łączenie insektycydów z innymi środkami w rzepaku

W nowoczesnych technologiach produkcji istnieje możliwość zwalczania szkodników rzepaku z ochroną fungicydową. Takie działania niosą wiele korzyści – dwa zabiegi podczas jednego przejazdu to oszczędność czasu, paliwa, kosztów pracy i mniejsze ugniatanie gleby. Badania wykazały, że Mospilan 20 SP można bezpiecznie i skutecznie łączyć z fungicydami.

Mieszaniny zbiornikowe – oszczędne zwalczanie szkodników rzepaku

Łączne stosowanie agrochemikaliów w integrowanej technologii uprawy rzepaku może spowodować oszczędność 40% oleju napędowego i 30% robocizny. W związku z ciągłym wzrostem cen paliw, maszyn, robocizny itp. zabiegi łączone (tzw. tank-mixy) stają się wręcz koniecznością. Ograniczają liczbę przejazdów maszynami rolniczymi, zmniejszając szkody spowodowane ugniataniem gleby i straty wywoływane uszkodzeniem roślin.

Ważną zaletą łącznego stosowania agrochemikaliów jest również możliwość szybkiego wykonania prac w przypadku ich spiętrzenia i wykorzystania sprzyjających warunków pogody. Praktycy coraz częściej korzystają z takiej możliwości wybierając Mospilan 20 SP, który w sposób bezpieczny łączy się z fungicydami, nie powodując obniżenia skuteczności substancji czynnej.

Jak przygotować mieszaninę zbiornikową?

zwalczanie szkodników w rzepaku
Zwalczanie szkodników rzepaku można połączyć z ochroną fungicydową po spełnieniu pewnych warunków.

Przy sporządzaniu mieszanin istotna jest kolejność wprowadzania preparatów do roztworu, również z uwzględnieniem ich formulacji (wskazana jest najpierw tzw. próba słoikowa w celu sprawdzenia kompatybilności substancji). Pamiętać należy, że odpowiedzialność w przypadku użycia łączonych zabiegów ponosi osoba stosująca taką rozwiązanie w swoim gospodarstwie. Dlatego najlepiej opierać się na już sprawdzonych rozwiązaniach i nie eksperymentować samemu. Błędy mogą powodować zmiany właściwości fizykochemicznych roztworu, a w następstwie uszkodzenia roślin, zatkanie dysz opryskiwacza czy nieskuteczne zwalczanie szkodników rzepaku.

Mospilan 20 SP – skuteczny także w mieszaninach

Badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin–PIB dowiodły, że zarówno sam środek owadobójczy na rzepak Mospilan 20 SP, jak i jego mieszaniny z wybranymi fungicydami efektywnie zwalczały chrząszcze chowacza podobnika (skuteczność od 80 do 99%). Wykazano również, że Mospilan 20 SP w kombinacji z fungicydem może wpływać na wzrost średniej liczby wykształconych łuszczyn – w zależności od roku nawet do ponad 40%. 

Przeprowadzone zabiegi ograniczyły także liczbę łuszczyn rzepaku uszkodzonych przez larwy szkodników łuszczynowych, a także grzyby powodujące czerń krzyżowych i szarą pleśń (skuteczność od 80 do 100%). W przypadku wszystkich mieszanin uzyskano wyraźny wzrost plonu nasion, wynoszący nawet około 45%. Jednocześnie wykonana analiza fizykochemiczna nie wykazała zmian we właściwościach mieszanin. Nie obserwowano również widocznych objawów fitotoksyczności na roślinach.

Zwalczanie szkodników rzepaku można połączyć z ochroną fungicydową po spełnieniu pewnych warunków. Są one związane m.in. z terminem zabiegu, pogodą podczas oprysku rzepaku czy kolejnością mieszania substancji. 

Źródła

  • Pruszyński S., Mrówczyński M. (red.) 2002. Łączne stosowanie agrochemikaliów. Wydawnictwo IOR Poznań: 8–15. 
  • Seta G., Gałuszka A. 2012. Wpływ mieszanin insektycydu acetamipryd z fungicydami flutriafol i tebukonazol na zdrowotność łuszczyn i poziom plonowania rzepaku ozimego. Prog. Plant Prot./Post. Ochr. Roślin 52(3): 752–756.

Wysłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej na temat bezpiecznego tworzenia mieszanin zbiornikowych.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować