Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy – dlaczego warto?

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy – dlaczego warto?

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy jest zabiegiem pożądanym i gwarantującym rentowność. Nawet bowiem niewielka liczba chwastów na stanowisku wpływa na znaczne obniżenie plonowania. A chwasty w kukurydzy na wiosnę rozwijają się szybciej niż roślina uprawna.

Kiedy stosuje się herbicydy przedwschodowe w kukurydzy?

Najlepszym terminem na herbicyd doglebowy w kukurydzy są fazy od kiełkowania do wchodów chwastów. Pobierany jest on bowiem przez korzeń zarodkowy, włośniki, hipokotyl i wreszcie liścienie. Rośliny kukurydzy są wtedy w fazie od suchego ziarniaka do fazy gdy pochewka liściowa przebija się na powierzchnię gleby (pękanie gleby, BBCH 00–09).

Jakie chwasty w kukurydzy zwalcza herbicyd przedwschodowy?

Przedwschodowy oprysk na chwasty w kukurydzy umożliwia zwalczenie szerokiego spektrum gatunków niepożądanych w uprawie. Zapewnia to młodym roślinom dostęp do światła, wody i składników pokarmowych. Najbardziej uciążliwe chwasty w kukurydzy to gatunki dwuliścienne, m.in. komosa biała, szarłat szorstki, rdesty, tobołki, fiołek polny, samosiewy rzepaku, chwasty rumianowate, bodziszki czy chaber bławatek. Z chwastów jednoliściennych ekspansywne wobec kukurydzy są chwastnica jednostronna i włośnice (głównie zielona).

Dlaczego warto zwalczać chwasty w kukurydzy przedwschodowo?

komosa biała w kukurydzy
Liście komosy białej pokryte są woskowym nalotem, ograniczającym wnikanie substancji czynnej.

Zwalczanie chwastów w kukurydzy zacząć należy od aplikacji herbicydu doglebowego. Kiełkujące chwasty są bowiem bardziej wrażliwe na działanie substancji czynnych. Nalistne zwalczanie niektórych uciążliwych gatunków bywa ponadto problematyczne. Przykładem jest komosa biała, o liściach pokrytych woskowym nalotem, ograniczającym wnikanie substancji czynnej herbicydu do tkanek. Warto zwrócić uwagę, że próg szkodliwości stanowią już 2 rośliny na 1 m2.

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy – jaki herbicyd wybrać?

Wycofywanie substancji czynnych z rynku sprawia, że asortyment środków chwastobójczych ubożeje. Jednak dobrą informacją jest ta, że w segmencie herbicydów kukurydzianych pojawił się nowy, innowacyjny środek – Tonale. Co wskazuje na wyjątkowość produktu?

  • Bezkonkurencyjny skład trzech substancji czynnych: chlomazonu (40 g/l), mezotrionu (75 g/l) i terbutylazyny (375 g/l) – niespotykany w żadnym innym kukurydzianym herbicydzie doglebowym.
  • Bezprecedensowe zwalczanie chwastów w kukurydzy niezależnie od warunków pogodowych – wysoka elastyczność stosowania i szerokie okno aplikacji.
  • Zamknięcie chlomazonu w polimerowej mikrokapsułce (technologia Microplus®). Dzięki temu doglebowy herbicyd na kukurydzę działa dłużej i skuteczniej. Substancja czynna jest bowiem uwalniana powoli i chroniona przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
  • Unikatowa w tym segmencie herbicydów doglebowych formulacja ZC – mieszanina form CS (zawiesina kapsuł w cieczy) i SC (koncentrat stężonej zawiesiny) do rozcieńczania wodą. Co ważne, nie wymaga adiuwantu.
  • Niezwykle łatwa aplikacja Tonale (w dawce 1,5 do 2,0 l/ha) przez oprysk na powierzchnię gleby, na której tworzy cienką warstewkę.

Jak działa herbicyd przedwschodowy na chwasty w kukurydzy?

Herbicyd na kukurydzę – Tonale – produkt kompletny o szerokim wachlarzu zwalczanych chwastów, oddziałuje na nie wielotorowo. Wykorzystuje kilka mechanizmów:

  • blokuje syntezę barwników roślinnych, co powoduje bielenie siewek chwastów (chlomazon);
  • hamuje biosyntezę karotenoidów, wzrost i rozwój chwastów (mezotrion);
  • hamuje fotosyntezę, powoduje obumieranie chwastów już w fazie wschodów (terbutylazyna).

Wszystko to sprawia, że ten doglebowy herbicyd na kukurydzę zwalcza chwasty bardzo efektywnie.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować