Doglebowy zabieg herbicydowy w kukurydzy – korzyści

Doglebowy zabieg herbicydowy w kukurydzy – korzyści

Chwasty w kukurydzy silnie ograniczają plonowanie. Szacuje się, że straty spowodowane brakiem ich zwalczania sięgają 30% plonu, a w skrajnych wypadkach nawet ponad 70%. Tylko wczesna reakcja i eliminacja niepożądanej roślinności, umożliwia stworzenie dogodnych warunków dla budowania plonu. Odchwaszczanie najlepiej zacząć od zastosowania herbicydu doglebowego w kukurydzy.

Jakie chwasty zwalczają herbicydy doglebowe w kukurydzy?

Skuteczny herbicyd doglebowy zwalcza nawet najbardziej uciążliwe, tzw. trudne chwasty, powodujące największe straty gospodarcze. Są wśród nich głównie gatunki dwuliścienne, np.: komosa biała, fiołek polny, tobołki polne, rdesty, maruna nadmorska i inne rumianowate, samosiewy rzepaku, chaber bławatek, bodziszki. Wśród jednoliściennych problematyczne są chwastnica jednostronn czy włośnice.

Zalety stosowania herbicydów doglebowych w kukurydzy

Doglebowe odchwaszczanie kukurydzy umożliwia m.in.:

  • wyeliminowanie chwastów, zanim staną się poważną konkurencją;
  • niszczenie wrażliwych kiełkujących chwastów, siewek i młodych roślin;
  • skuteczniejsze zwalczanie trudnych chwastów.

Przedwschodowy herbicyd na kukurydzę zastosowany doglebowo znacznie upraszcza logistykę i ułatwia określenie terminu aplikacji. Producent ponosi mniejsze nakłady finansowe, niż w wypadku zabiegów nalistnych. Silnie ograniczone jest też ryzyko wystąpienia objawów fitotoksyczności.

Herbicydy doglebowe w kukurydzy – skuteczność

herbicydy doglebowe na kukurydzę
Herbicyd na kukurydzę zastosowany doglebowo znacznie upraszcza logistykę i ułatwia określenie terminu aplikacji.

Skuteczność doglebowego odchwaszczania kukurydzy zależy od kilku czynników. Ważna jest znajomość „historii” stanowiska, czyli wiedza o występujących gatunkach chwastów. Odpowiednia wilgotność wierzchniej warstwy gleby odgrywa zasadniczą rolę w pobieraniu substancji czynnych przez korzenie chwastów. W wypadku suszy większość substancji czynnych zostaje unieczynniona – związana w cząsteczkach gleby, a przez to nieskuteczna. Wreszcie, herbicyd doglebowy musi mieć jak najszersze spektrum, wielokierunkowego działania.

Jak poprawić efektywność herbicydów doglebowych w kukurydzy?

Oprysk na chwasty w kukurydzy musi być efektywny, w przeciwnym wypadku staje się tylko niepotrzebnie poniesionym kosztem, a rolnik płaci dwukrotnie. Wykonać musi bowiem kolejny zabieg chwastobójczy w starszych już fazach rozwojowych, a potencjalny plon zmniejsza się o kilka procent. Jak zatem poprawić efektywność doglebowego odchwaszczania kukurydzy? Najlepszą opcją jest wybór herbicydu doglebowego o wysokiej, potwierdzonej badaniami skuteczności.

Jaki herbicyd doglebowy na chwasty w kukurydzy wybrać?

Wyjątkowym na rodzimym rynku herbicydów jest Tonale, stworzony przez specjalistów firmy Sumi Agro. Jako jedyny herbicyd doglebowy zawiera chlomazon (40 g/l) – znany producentom z herbicydów rzepaczanych. W składzie Tonale jest też mezotrion (75 g/l) i terbutylazyna (375 g/l). Spektrum zwalczanych chwastów jest więc bardzo szerokie. Mechanizmy systemicznego działania substancji czynnych skutecznie eliminują uciążliwe chwasty w kukurydzy. Ponadto chlomazon zamknięty w kapsułkach (technologia Microplus®) uwalniany jest stopniowo, a w glebie o ograniczonej wilgotności nie jest wiązany przez jej cząsteczki. Testowany w różnych warunkach wilgotnościowych wykazywał skuteczne działanie i brak objawów fitotoksyczności na roślinach. Selektywny herbicyd doglebowy Tonale w unikatowej formulacji ZC (CS + SC) do rozcieńczania z wodą, stosowany jest w dawce 1,5–2,0 l/ha, w fazach BBCH 00–09.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować