Szara pleśń na borówce – sposoby zwalczania problemu

Szara pleśń na borówce – sposoby zwalczania problemu

Jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych zagrażających uprawie borówki amerykańskiej jest szara pleśń. Patogen ten może przyczynić się do zmniejszenia plonów, wpływa negatywnie na rozwój rośliny, a także zmniejsza jakość owoców oraz możliwości przechowalnicze. Warto zatem dowiedzieć się, co jest najczęstszą przyczyną szarej pleśni, jakie są jej objawy, a przede wszystkim, jak skutecznie uporać się z tą chorobą.

Szara pleśń na borówce – rozwój 

Szara pleśń borówki amerykańskiej powodowana jest przez grzyba Botrytis cinerea. Patogen ten poraża rośliny przez cały okres wegetacyjny. Głównie jednak choroba zagraża w sezonie wiosennym, ponieważ to właśnie wtedy mamy do czynienia z najkorzystniejszymi warunkami do powstania infekcji. Szara pleśń na borówce najniebezpieczniejsza jest w okresie wzmożonych opadów, zarówno w czasie kwitnienia, jak i zbiorów borówki amerykańskiej.

Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi szarej pleśni są źle dobrane odmiany, nieprawidłowy rozstaw oraz zbyt duże zagęszczenie roślin. Źle zastosowane nawadnianie również korzystnie wpływa na rozwój patogenu.

Patogen ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ efekty wcześniejszych infekcji bardzo często zaobserwować można dopiero na dojrzewających owocach lub w trakcie zbioru.

Objawy szarej pleśń na borówce

Grzyb szarej pleśni borówki amerykańskiej porażać może praktycznie każdą część rośliny – pędy, łodygi, liście oraz owoce. Najgroźniejsze dla borówki są infekcje kwiatów i owoców. Zainfekowane kwiaty na początku stają się brunatne, potem zasychają. W przypadku owoców, na ich związkach uwidaczniają się nekrotyczne plamy, które również zasychają. Przyczynia się to do gnicia owoców, zarówno przed zbiorami, jak i w trakcie magazynowania. Silnie porażone owoce zaczynają się pokrywać szarym nalotem. Szara pleśń borówi może przenosić się również na sąsiadujące owoce.

Rzadko porażenie Botrytis cinerea może pojawić się również na liściach. Objawia się to chlorotycznymi plamami, które z czasem się powiększają, wskutek czego liście zasychają i opadają.

Profilaktyka w ochronie borówki przed szarą pleśnią

Aby skutecznie ochronić borówkę amerykańską przed szarą pleśnią, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Kluczowe w tym wypadku jest dobranie odmian, bardziej odpornych na grzyba, a także materiału szkółkarskiego o odpowiedniej zdrowotności. Borówkę amerykańską powinno się sadzić w odstępach 2 m pomiędzy roślinami w rzędzie oraz 2,5 m między poszczególnymi rzędami.

Innymi niezbędnym zabiegiem zabezpieczającym borówkę przed szarą pleśnią jest cięcie prześwietlające, który zapewniania swobodny przepływ powietrza pomiędzy roślinami oraz utrzymuje plantację w odpowiedniej kondycji. Dobór odpowiedniego nawadniania również ma wpływ na ochronę przed szarą pleśnią. W tym wypadku najlepiej jest postawić na nawadnianie kropelkowe.

W przypadku zaobserwowania objawów choroby na roślinie należy jak najszybciej usunąć źródło infekcji.

Zwalcz szarą pleśń na borówce z fungicydem Botrefin

Skutecznym preparatem zwalczającym szarą pleśń na borówce amerykańskiej jest Botrefin. Fungicyd ten zawiera w składzie sprawdzoną kombinację dwóch substancji aktywnych – cyprodynilu i fludioksonilu. Na roślinie działa wgłębnie i powierzchniowo. Do zalet tego Botrefinu możemy zaliczyć m.in. krótki okres karencji sięgający od 3 do 15 dni w zależności od uprawy oraz wygodną formulację w postaci granul.

W uprawie borówki amerykańskiej stosuje się go zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby w dawce od 0,8 do 1,0 kg/ha.

Aby zabieg fungicydowy preparatem Botrefin był skuteczny, należy zastosować odpowiednią technikę opryskiwania roślin, tak aby ciecz robocza mogła dotrzeć również do wnętrza krzaków.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować