Porzeczka
Porzeczka to roślina często spotykana w przydomowych ogródkach. W Polsce występuje kilka jej gatunków. Najczęściej spotykana jest porzeczka czarna. Świetnie nadająca się na polskie mrozy jest jej siostra, porzeczka czerwona. Zalicza się ją do grona najodporniejszych roślin sadowniczych.
Do zalet tej rośliny należy jej niskie wymaganie co do gleby. Wyrośnie na prawie każdym stanowisku, poza glebami wapiennymi. Najlepsza jest dla niej gleba lekka, miałka, o pH 6-7. Natomiast obszar powinien być słoneczny lub półcienisty.
W zależności od gatunku porzeczki, nawożenie będzie się nieznacznie różnić. W przypadku porzeczki czerwonej oraz białej, najważniejsze jest nawożenie potasem. Jeśli uprawa dotyczy porzeczki czarnej, w wiosennym nawożeniu oprócz potasu ważny jest także azot.
Niestety porzeczki często atakowane są przez wirusy oraz choroby grzybowe. Dlatego uprawa porzeczki wymaga dokładnego odchwaszczania i prowadzenia działań profilaktycznych. Jedną z przyczyn dużego porażenia chorobami jest zbyt duże zagęszczenie krzewów. Uszkodzone pędy powinny być wycinane, by nie ułatwiać patogenom porażenia kolejnych krzewów. Do ochrony uprawy porzeczki przed patogenami można wykorzystać też środki ochrony roślin. Są one dostępne na tej stronie.
Porzeczka – program uprawy
Jakie produkty i kiedy stosować?
Porzeczka – produkty
Poznaj produkty polecane w tej uprawie
Porzeczka – agrofagi
Zagrożenia i problemy w tej uprawie
Porzeczka – artykuły
Chcesz wyższych plonów? Sprawdź nasze porady!
- Bezpieczeństwo pszczół podczas zabiegów insektycydowych w uprawach roślin jagodowych
- Natychmiastowy efekt – jak ocenić skuteczność insektycydu w uprawach jagodowych?
- Długotrwała ochrona roślin jagodowych przed szkodnikami
- Insektycyd sprawdzony i skuteczny w zwalczaniu szkodników roślin jagodowych
- Uwaga na szkodniki – co atakuje porzeczkę?
- Zwalczanie przędziorków i szpecieli w uprawach – czas na właściwy akarycyd
- Stosowanie insektycydów z adiuwantami
- Zobacz nowy katalog produktów Sumi Agro na rok 2022