Kukurydza

Kukurydza

Ochrona herbicydowa kukurydzy

W uprawie kukurydzy obecność chwastów znacząco wpływa na plony, doprowadzając do ich znacznego zmniejszenia lub nawet całkowitej utraty. Dlatego zwalczanie chwastów w kukurydzy jest tak istotne, by zapewnić wysokie plony.

Najgroźniejsze chwasty w kukurydzy

Chwasty jednoliścienne

Chwasty jednoliścienne wytwarzają jedynie jeden liścień w trakcie kiełkowania, co odróżnia je od chwastów dwuliściennych. Zalicza się do nich chwastnica jednostronna w kukurydzy. Aby zapobiec negatywnemu wpływowi chwastów jednoliściennych na plony kukurydzy, konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod zwalczania.

Chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne mają dwa liścienie w początkowej fazie wzrostu. Stanowią poważne zagrożenie dla uprawy kukurydzy, konkurując z nią o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne. Zaliczają się do nich m.in.:

  • bodziszek drobny w kukurydzy
  • gwiazdnica pospolita w kukurydzy
  • jasnota purpurowa w kukurydzy
  • kurzyślad polny w kukurdzy
  • maruna bezwonna w kukurydzy
  • przytulia czepna w kukurydzy
  • psianka czarna w kukurydzy
  • rdest kolankowy w kukurydzy
  • rdest plamisty w kukurydzy
  • rdest ptasi w kukurydzy
  • rdestówka powojowata w kukurydzy
  • szarłat szorstki w kukurydzy
  • tasznik pospolity w kukurydzy
  • tobołki polne w kukurydzy

Jak zwalczać chwasty w kukurydzy?

Eliminacja chwastów jest kluczowa dla stworzenia optymalnych warunków wzrostu kukurydzy oraz zabezpieczenia plonów. Choć stosowanie herbicydów jest obecnie powszechne, warto również wykorzystać metody mechaniczne, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Mechaniczne zwalczanie chwastów w kukurydzy można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem wysiewu. W przypadku dużych obszarów uprawnych skutecznym rozwiązaniem są pługi i kultywatory.

Kiedy stosować ochronę kukurydzy przed zachwaszczeniem?

Jeżeli warunki na to pozwalają, zwalczanie chwastów w kukurydzy najlepiej jest rozpocząć jeszcze przed wschodami roślin. Aby środki doglebowe były skuteczne, wymagane jest właściwe uwilgotnienie gleby. Niemniej jednak należy regularnie lustrować plantacje, aby możliwie wcześnie zareagować w przypadku wtórnego zachwaszczenia.

Przedwschodowa ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem – herbicydy doglebowe

Chwasty dwuliścienne w kukurydzy rozwijają się bardzo szybko. Mogą pojawić się w temperaturze gleby ok. 7°C, jeszcze przed wschodami kukurydzy, dlatego już wtedy należy rozpocząć zwalczanie. Takie rozwiązanie przy odpowiednich warunkach pozwala na utrzymanie niezachwaszczonej gleby na początku rozwoju kukurydzy. W celu uzyskania takiego stany należy stosować odpowiednio dobrane herbicydy doglebowe.

Powschodowa ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem – herbicydy  nalistne

Kukurydza wschodzi powoli z powodu wysokich wymagań termicznych – ziarno kiełkuje przy temperaturze gleby na poziomie 10°C. Jeśli oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne nie został wykonany przed wschodami, należy rozpocząć walkę z nimi tuż po wschodach.

Chwasty wschodzące w tym okresie negatywnie wpływają na wysokość i jakość plonów, konkurując z kukurydzą o składniki pokarmowe, światło i wodę. Wysokie temperatury sprzyjają zarówno rozwojowi kukurydzy, jak i chwastów, dlatego tak ważny jest monitoring poziomu zachwaszczenia. Jeśli przedwschodowy zabieg herbicydowy nie został wykonany lub nie przyniósł rezultatów, konieczne jest powschodowe zwalczanie chwastów. Należy do tego wykorzystać herbicydy nalistne.

O czym nie można zapomnieć przy ochronie kukurydzy?

Regularne kontrolowanie poziomu zachwaszczenia uprawy kukurydzy jest kluczowym elementem skutecznej ochrony kukurydzy przed chwastami, zwłaszcza w początkowym okresie jej wzrostu. W przypadku pojawienia się chwastów w kukurydzy należy niezwłocznie (po przekroczeniu progu szkodliwości) rozpocząć ich zwalczanie.

Należy pamiętać, że środek na chwasty powinien być odpowiednio dobrany, aby działał skutecznie. Nie zaleca się stosowania oprysku na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w zbyt niskich temperaturach, ani podczas deszczowej pogody, ponieważ zabieg powinien być przeprowadzony na suchych roślinach.

Czym pryskać kukurydzę na chwasty?

Herbicyd na kukurydzę należy dobierać, uwzględniając kilka kluczowych czynników. Pierwszym jest identyfikacja gatunków chwastów występujących na polu. Następnie podjęcie decyzji czy zabieg będzie wykonywany doglebowo, czy powschodowo. W przypadku pierwszego rozwiązania powinny być odpowiednie warunki uwilgotnienia gleby, aby zabieg był skuteczny. Dla rozwiązania powschodowego należy wziąć pod uwagę temperaturę, czy występuje zwilżenie roślin oraz przede wszystkim fazę rozwojową kukurydzy.

Do wykonania zabiegu przed wschodami kukurydzy można wykorzystać Tonale – trójskładnikowy herbicyd doglebowy. Natomiast po wschodach kukurydzy w fazach 2–8 liścia wykorzystać można dwuskładnikowy herbicyd Click Premium.

Kukurydza – artykuły

Chcesz wyższych plonów? Sprawdź nasze porady!

  • Nowy katalog odmian kukurydzy Sumi Agro już dostępny!
    Nowy katalog odmian kukurydzy Sumi Agro już dostępny!
  • Skuteczność doglebowego odchwaszczania kukurydzy w Budwitach
    Skuteczność doglebowego odchwaszczania kukurydzy w Budwitach
  • Skuteczność powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy
    Skuteczność powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy
  • Skuteczność przedwschodowego odchwaszczania kukurydzy – komunikat z Podlasia
    Skuteczność przedwschodowego odchwaszczania kukurydzy – komunikat z Podlasia
  • Herbicyd Click Premium – czy jest skuteczny?
    Herbicyd Click Premium – czy jest skuteczny?
  • Skuteczność powschodowego odchwaszczania kukurydzy
    Skuteczność powschodowego odchwaszczania kukurydzy
  • Skuteczność Click Premium – lustracja polowa kukurydzy
    Skuteczność Click Premium – lustracja polowa kukurydzy
  • Czym zwalczać chwasty w kukurydzy? Lustracja plantacji pod Grudziądzem
    Czym zwalczać chwasty w kukurydzy? Lustracja plantacji pod Grudziądzem