Tasznik pospolity
Typ agrofaga: Chwast
Capsella bursa-pastoris
Charakterystyka tasznika pospolitego
Tasznik pospolity roślina jednoroczna lub dwuletnia, dwuliścienna, należąca do rodziny kapustowatych. To znana roślina lecznicza i szkodliwy chwast. Rozmnaża się wyłącznie przez nasiona.
Tasznik pospolity – rozpoznanie
Tasznik pospolity dorasta do wysokości 20–60 cm i posiada cienką, ulistnioną łodygę koloru jasnozielonego do słomkowego, która wyrasta z rolety liści. Na łodydze rozwijają się drobne liście o zróżnicowanych wymiarach i kształtach oraz drobne kwiaty barwy białej, które tworzą grono w nieulistnionej części łodygi. Korzeń tasznika pospolitego jest palowy i rozwidla się na głębokości ok. 10 cm. Owocem tasznika pospolitego jest spłaszczona łuszczynka z sercowatym wycięciem na wierzchołku oraz krótką szyjką. Jedna łuszczyna zawiera od 10 do 20 nasion. Nasiona tasznika pospolitego są eliptyczne o długości 0,8–1,2 mm oraz szerokości 0,4–0,8 mm.
Jak wygląda tasznik pospolity?
Tasznik pospolity ma cienką łodygę z liściami o różnych rozmiarach i drobnymi białymi kwiatami, które tworzą grona.
Miejsce występowania tasznika pospolitego
Tasznik pospolity porasta zazwyczaj gleby lekkie, zasobne w azot.
Tasznik pospolity – okres występowania
Tasznik pospolity może wschodzić przez prawie cały rok, natomiast rośliny kwitną na jesień i wiosnę, aż do lata. Intensywność kiełkowania nasion tasznika pospolitego jest uzależniona w dużej mierze od warunków pogodowych i glebowych.
Szkodliwość tasznika pospolitego
Tasznik pospolity pobiera z gleby dużo azotu, ograniczając dostęp do tego pierwiastka roślinom uprawnym. Może wzrastać przez cały rok – w efekcie w ciągu sezonu wydaje od 2 do 4 pokoleń, a każda roślina może wytworzyć nawet 5000 nasion, które zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat.
Tasznik pospolity – zapobieganie
Zapobieganie rozwojowi tasznika pospolitego polega na stosowaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych.
Jak zwalczyć tasznika pospolitego?
Dużą skuteczność w zwalczaniu tasznika pospolitego wykazują herbicydy. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, by osiągnąć maksymalną skuteczność.
Herbicydy na tasznika pospolitego
Skuteczne środki na tasznika pospolitego powinny być dobrane adekwatnie do uprawy, w której występuje. W kukurydzy warto postawić na herbicyd powschodowy Click Premium, który zawiera aż dwie substancje czynne.
W jakich uprawach może się pojawić tasznik pospolity?
Tasznik pospolity to pospolity chwast porastający uprawy zbóż, roślin strączkowych, okopowych i korzeniowych, z którymi konkuruje o wodę i składniki odżywcze.
Przyczyny wzrostu tasznika pospolitego
Ziele tasznika pospolitego zazwyczaj porasta gleby lekkie i zasobne w azot. W sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozwija.
Skutki rozwoju tasznika pospolitego
Rozwój tasznika pospolitego w uprawie skutkuje znaczną obniżką jakości i wysokości plonu rośliny uprawnej.
Tasznik pospolity – czym zwalczać
Tasznik pospolity – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Tasznik pospolity?