Chlomazon
Typ produktu: herbicyd
Grupa chemiczna: izoksazolidiony
Chlomazon – charakterystyka i specyfikacja
Chlomazon to herbicyd doglebowy do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych. Pobierany jest przez przede wszystkim przez korzenie, w mniejszym stopniu przez pędy kiełkujących chwastów.
Chlomazon – działanie
W roślinie substancja czynna chlomazon powoduje zahamowanie syntezy karotenoidów. Sprawia to, że chwasty wrażliwe kiełkują, ale pozbawione barwników szybko zamierają.
Chlomazon – zastosowanie w uprawach
Chlomazon skutecznie zwalcza chwasty w wielu uprawach. Najczęściej stosuje się chlomazon w kukurydzy, rzepaku, ziemniakach, czy też łubinie.
Polecane produkty, w których znajduje się chlomazon
W ofercie Sumi Agro dostępny jest herbicyd z chlomazonem, mezotrionem i terbutylazyną – Tonale. Jest przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy. Dzięki technologii mikrokapsułek substancja czynna jest uwalniana stopniowo, co zapobiega szkodliwemu wpływowi na roślinę uprawną oraz ogranicza wymywanie substancji aktywnej w głąb profilu glebowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie chwasty zwalcza chlomazon?
Chlomazon zwalcza takie chwasty jak: bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, krzywoszyj polny, poziewnik szorstki, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne. W większej dawce jest skuteczny również w zwalczaniu tasznika pospolitego, przytulii czepnej, jasnoty różowej, komosy białej i gwiazdnicy pospolitej.
W jakich warunkach stosować chlomazon?
Stosowanie chlomazonu podczas deszczowej pogody może doprowadzić do przebarwień na roślinach. Mimo iż są to uszkodzenia przemijające – nie należy stosować chlomazonu przy wilgotnej aurze.
Chlomazon – szkodliwość dla człowieka
W celu uniknięcia zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, wynikających ze stosowania chlomazonu, należy postępować zgodnie z instrukcją użycia. Właściwie stosowane herbicydy, z zachowaniem środków ostrożności są bezpieczne dla zdrowia.