Zwójki na borówkach w woj. zachodniopomorskim

Zwójki na borówkach w woj. zachodniopomorskim

Nasza przedstawicielka odwiedziła plantację borówki w powiecie białogardzkim na Pomorzu Zachodnim. Podczas lustracji zauważyła uszkodzenia roślin spowodowane żerowaniem zwójki na borówkach. Jak należy podejść do zwalczania tych groźnych szkodników?

Kiedy zwalczać zwójki na borówkach?

Na odwiedzonej przez naszą specjalistkę plantacji ślady żerowania są wyraźne i nie budzą wątpliwości co do sprawcy. Tym bardziej że winowajca został przyłapany na gorącym uczynku. Na krzewach widoczne są już larwy L2. To ostatni dzwonek na zwalczanie zwójki w uprawie borówki. Gąsienice L3 będą bowiem znacznie trudniejsze do wyeliminowania.

Zwójki na borówkach – czym zwalczać?

Nasza specjalistka zaleciła niezwłoczne wykonanie zabiegu zwalczającego zwójki na borówkach z użyciem preparatu Mospilan 20 SP. Właściwa dla tego zastosowania dawka insektycydu to 0,2 kg/ha. W celu lepszego pokrycia roślin cieczą opryskową, a więc do osiągnięcia maksymalnej skuteczności zabiegu konieczne jest dodanie preparatu Slippa w dawce 0,2 l/ha.

Borówki uszkodzone przez przymrozki

Dodatkowy problem na lustrowanej plantacji stanowi osłabienie roślin przymrozkami dochodzącymi do -6°C. Aby poprawić ich kondycję i tym samym zmniejszyć ryzyko infekcji nasza przedstawicielka zaleciła również wykonanie zabiegu wspierającego rozwój i regenerację krzewów. Do tego celu doskonale nadaje się biostymulator Kaishi w dawce 1,5 l/ha.

zwójki na borówkach
zwójki na borówce

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować