Zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy
W tym tygodniu nasz przedstawiciel Dominik Łukowiak przeprowadził lustrację uprawy kukurydzy w miejscowości Modlikowice, która zlokalizowana jest w powiecie złotoryjskim na Dolnym Śląsku. Aktualnie kukurydza znajduje się w fazie BBCH 59, czyli w fazie rozwoju wiechy. Monitoring wykonano po przeprowadzonym zabiegu zwalczania gąsienic omacnicy prosowianki. Uwagę należy zwrócić na fakt, że od kilku lat na plantacjach kukurydzy obserwuje się rosnącą presję ze strony tego szkodnika. Jakie zagrożenie może nieść omacnica prosowianka dla kukurydzy i jak powinno wyglądać jej zwalczanie?
Szkodliwość omacnicy prosowianki
Omacnica prosowianka jest najgroźniejszym szkodnikiem kukurydzy, a szkodliwym stadium są gąsienice. Żerujący na kolbie kukurydzy szkodnik żywi się przede wszystkim rozwijającym się ziarnem oraz rdzeniem kolby, co przyczyniać się może do znacznych strat wielkościowych i jakościowych plonu. Omacnica prosowianka może również żerować wewnątrz łodyg kukurydzy. Efektem tego jest zakłócenie przewodzenia asymilatów i wody z systemu korzeniowego roślin do liści oraz kolb, co z kolei prowadzi do słabszego zawiązywania ziarniaków.
Żerujące szkodniki przyczyniają się poza tym do wyłamywania łodyg. Uszkodzone przez omacnicę rośliny mogą być porażane przez grzyby, zwłaszcza z rodzaju Fusarium, co może prowadzić do zanieczyszczenia ziarna szkodliwymi dla ludzi i zwierząt mykotoksynami.
Zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy
Decyzję o zwalczaniu omacnicy prosowianki podejmuje się na podstawie przeprowadzanych regularnie monitoringów plantacji. Można ją zwalczyć stosując insektycyd Mimic. Jest to środek owadobójczy o działaniu żołądkowym, który przeznaczony jest do zwalczania gąsienic omacnicy prosowianki. Stosować go można w okresie masowego wylęgania gąsienic – od początku wzrostu źdźbła do fazy, gdy ziarniaki osiągną typową wielkość (BBCH 30–79). Zabieg najlepiej wykonać w dawce 0,75 l/ha, przy zalecanej ilości wody 200-400 l – w formie oprysku średniokroplistego.