Zachwaszczenie kukurydzy – czym zwalczać po wschodach?

Zachwaszczenie kukurydzy – czym zwalczać po wschodach?

Nasz przedstawiciel Artur Kulikowski odwiedził plantację kukurydzy w okolicach Krapkowic na Opolszczyźnie. Jak w wielu innych przypadkach, także na tym polu kluczową kwestią do rozwiązania jest obecnie zachwaszczenie kukurydzy. Zobaczmy zatem jakie zalecenia przygotował nasz specjalista po tej wizycie.

Chwasty w kukurydzy – jak dobrać środek?

Na lustrowanej przez Artura Kulikowskiego plantacji uprawiana jest kukurydza odmiany ES Recorder. Rośliny są w fazie 5-6 liści (BBCH 14-15) i są w dobrej kondycji. Jednak już najwyższy czas, by ułatwić im intensywny rozwój poprzez powschodowe zwalczanie chwastów kukurydzy konkurujących o wodę i składniki odżywcze.

Pole jest silnie zachwaszczone, dlatego potrzebne będzie silne rozwiązanie herbicydowe. Jednak wybór środków chwastobójczych powinien być poprzedzony sprawdzeniem, jakie gatunki niepożądane znajdują się na polu.

zachwaszczenie kukurydzyPodczas lustracji nasz specjalista odnotował, że na plantacji występują takie chwasty jednoliścienne jak: chwastnica jednostronna i perz. Chwasty dwuliścienne, jakie wzeszły na tym polu to:

  • komosa biała,
  • szarłat szorstki,
  • fiołek polny,
  • samosiewy rzepaku,
  • powój.

Dysponując tą wiedzą, możemy dobrać rozwiązanie herbicydowe, które skutecznie zwalczy zachwaszczenie kukurydzy.

Zachwaszczenie kukurydzy – oprysk powschodowy

Mając na uwadze zarówno gatunki chwastów jak i zaawansowane fazy rozwojowe części z nich, nasz przedstawiciel zalecił wykonanie zabiegu preparatem Click Premium w dawce 1,5 l/ha z dodatkiem nikosulfuronu. Rozwiązanie to zwalcza chwasty dwuliścienne oraz jednoliścienne. Jest też bardzo bezpieczne dla kukurydzy.

Herbicyd Click Premium może być stosowany od fazy 2 do 8 liści kukurydzy, jednak nie warto czekać zbyt długo. Starsze chwasty są bowiem trudniejsze do zwalczenia i silnie konkurują z kukurydzą, co ma przełożenie na wysokość polonu.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować