Zabieg T2 w jęczmieniu ozimym
W powiecie Gryfickim przeprowadzono w dniu 05.05.2023 lustrację pola jęczmienia ozimego. Plantacja na pierwszy rzut oka wygląda zadawalająco, ale głębsza analiza stanu uprawy wykazała, że jest ona w dużym stopniu porażona mączniakiem zbóż. Doradca Monika Krzywak zaleca zabieg T2 w jęczmieniu – jak go skutecznie wykonać?
Stan uprawy w dniu lustracji
W czasie lustracji jęczmień ozimy był w fazie BBCH 43 (nabrzmiała pochwa liścia flagowego).
Wcześniej wykonano zabieg T1 połączony z regulatorem wzrostu. Oprysk miał na celu zapobieganie wyleganiu zboża oraz ochronę przed chorobami grzybowymi.
Mimo tego, w pozornie zdrowej uprawie, przy bliższej analizie stwierdzono znaczne porażenie mączniakiem prawdziwym. Infekcji ulegał również liść flagowy. Nasz doradca Monika Krzywak zaleciła jak najszybsze wykonanie zabiegu T2 w jęczmieniu.
Ponadto ustalono, że obecne warunki pogodowe – wysoka wilgotność powietrza i rosnące temperatury – mogą sprzyjać nalotom skrzypionki, która może żerować na jęczmieniu.
Zabieg T2 w jęczmieniu – mieszanina fungicydów
W przypadku opisanej uprawy konieczne jest jak najszybsze zatrzymanie infekcji, która w warunkach wilgoci w glebie i przewidywanym wzroście temperatury może się rozwinąć w zastraszającym tempie.
Nasza specjalistka zaleciła zastosowanie Bushido Pak. To skuteczne rozwiązanie zawierające dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania uzupełniających się wzajemnie – piraklostrobina i cyflufenamid. Obie substancje działają w roślinie systemicznie i translaminarnie. Dzięki temu rośliny są dłużej odporne na szkodliwe działanie patogenów. Dodatkowo wymienione substancje wzmacniają roślinę i pozytywnie wpływają na jej fizjologię.
Bushido Pak zwalcza szerokie spektrum chorób atakujących zboża, w tym: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdze, fuzariozy, brunatna plamistość liści, rynchosporioza zbóż czy plamistość siatkowa jęczmienia.
Bushido Pak w zabiegu T2 należy zastosować w dawce: Bushi 200 EC 0,625 l/ha + Kendo 50 EW 0,125 l/ha.
Istotne jest, że powyższe rozwiązanie można zastosować 2 razy w sezonie wegetacyjnym.