Wystartowały siewy buraków cukrowych na Dolnym Śląsku

Wystartowały siewy buraków cukrowych na Dolnym Śląsku

W powiecie wołowskim na Dolnym Śląsku wystartowały siewy buraków cukrowych. Nasz przedstawiciel odwiedził plantację w czasie prac. Jakie są jego spostrzeżenia i zlecenia ochronne dla buraków cukrowych? Sprawdź w komunikacie.

Siewy buraków cukrowych w systemie uprawy pasowej

W uprawie roślin sięgamy po coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest system uprawy, siewu i nawożenia Strip-till. Odpowiada on na wyzwania związane z potrzebą optymalizacji nakładów, a także koniecznością ochrony gleb przed erozją oraz stratami wody.

Wystartowały siewy buraków cukrowychWłaśnie ta technologia, wykorzystująca współczesne możliwości automatyzacji siewu i precyzyjnego nawożenia oraz prowadzenie ciągnika z użyciem sygnału satelitarnego, została zastosowana, na polu które odwiedził nasz ekspert. Zwraca on uwagę na kolosalne znaczenie zabiegów herbicydowych w przypadku uprawy pasowej. Nie jest to jednak jedyna istotna kwestia.

Szkodniki buraków cukrowych – nie bagatelizujmy żadnego zagrożenia

Gdy siewy buraków cukrowych będą już za nami, przyjdzie czas na regularne monitorowanie młodych roślin. Jednym z głównych zagrożeń, na jakie warto zwrócić uwagę w początkowych fazach wzrostu buraków, są naloty pchełki burakowej i mszyc. Ostatnie lata pokazały, że presja ze strony mszyc na plantacje buraków cukrowych jest bardzo duża.

Warto pamiętać, że zagrożenie ze strony tych szkodników ma dwojaki charakter. Z jednej strony mszyce powodują uszkodzenia roślin, co przekłada się na wymierne straty w plonie. Z drugiej zaś mogą być one odpowiedzialne także za przenoszenie wirusów wywołujących choroby buraków cukrowych. Na przykład: BYV, BMYV czy BtMV.

Obecnie jednym skutecznym sposobem na unikniecie takich chorób wirusowych jak łagodna żółtaczka buraka, nekrotyczna żółtaczka buraka czy mozaika wirusowa, jest zwalczanie przenoszących wirusy mszyc.

 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować