Wiosenne zabiegi w pszenicy ozimej – jak chronić i wspomagać zboża?

Wiosenne zabiegi w pszenicy ozimej – jak chronić i wspomagać zboża?

W jakiej kondycji jest pszenica na Kujawach? Nasz doradca odwiedził plantację w powiecie włocławskim i po przeprowadzeniu lustracji podzielił się z nami kilkoma ważnymi spostrzeżeniami. Jakie wiosenne zabiegi w pszenicy zalecił? Już odpowiadamy.

Kondycja pszenicy w Brześciu Kujawskim

Wiosenne zabiegi w pszenicy ozimej Pszenica, jaką lustrował nasz specjalista, jest aktualnie w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31). Na pierwszy rzut oka pole prezentuje się dobrze. Jednak gdy spojrzymy z bliska, zauważymy wskazania do przeprowadzenia zbiegów ochronnych.

Na roślinach widać już bowiem pierwsze objawy septoriozy i mączniaka prawdziwego. Ponadto konieczna jest także korekta zachwaszczenia oraz odżywienie pszenicy. Jak zatem pogodzić wszystkie te zadania i wykonać wszystkie wiosenne zabiegi w pszenicy?

Wiosenne zabiegi w pszenicy – zalecenia

Biorąc pod uwagę nasilenie wszystkich niekorzystnych czynników, nasz przedstawiciel zaproponował, by w pierwszej kolejności wykonać zabieg fungicydowy z użyciem BUSHIDO PAK w dawce 0,625 l/ha Bushi + 0,125 l/ha Kendo. W tym samym zabiegu możemy zasilić rośliny nawozem dolistnym TOPARI Magnez (2-4 l/ha)

Kolejny zabieg, z którym nie powinniśmy zwlekać to zwalczanie chwastów. Ze względu na fakt, że zaobserwowane chwasty są dwuliścienne, doskonałym narzędziem do ich eliminacji będzie herbicyd FLAME DUO 354 SG w dawce (40-60 g/ha).

Do tego zabiegu bezpiecznie możemy dodać preparat KAISHI w dawce 1,5-2 l/ha. Zawiera on L-aminokwasy, które ułatwią pszenicy regenerację atakach agrofagów i po stresie, jakim mimo wszystko są chemiczne zabiegi agrotechniczne. Dalszy rozwój roślin wspartych biostymulatorem KAISHI będzie bardziej efektywny.

Wiosenne zabiegi w pszenicy ozimej
Wiosenne zabiegi w pszenicy ozimej

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować