Wiosenne szkodniki rzepaku ozimego na Mazurach

Wiosenne szkodniki rzepaku ozimego na Mazurach

Nasz specjalista dokonał lustracji plantacji rzepaku ozimego, w miejscowości Butwity (województwo warmińsko-mazurskie). Oględziny wykazały liczne występowanie słodyszka rzepakowego. Jakie zalecenia zarekomendował  nasz doradca Arkadiusz Bujalski, aby skutecznie zlikwidować wiosenne szkodniki rzepaku?

Wiosenne szkodniki rzepaku – słodyszek rzepakowy i chowacz podobnik

Lustracja z dnia 04.05.2023 przeprowadzona została na rzepaku o zróżnicowanej fazie rozwojowej, od zielonego pąka aż do początku kwitnienia (BBCH 51–60). W związku z tym uprawa będzie jeszcze przez długi czas narażona na atak słodyszka rzepakowego.

Jest to chrząszcz szczególnie groźny w wymienionym okresie. Szkodnik ten przegryza pąki kwiatowe, z których nie wykształcają się później łuszczyny. Skutecznie obniża to późniejszy plon.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na możliwość występowania groźnego chowacza podobnika oraz pryszczarka kapustnika. Obecność chowacza jest łatwa do zaobserwowania. Wystarczy przyjrzeć się łuszczynie w poszukiwaniu małej dziurki, przez którą owad dostał się do środka. Szkodnik niszczy do 5 zawiązków nasion w łuszczynie. Powstałe w ten sposób uszkodzenie jest drogą dla pryszczarka, który składa jaja wewnątrz łuszczyny. Żerujące larwy odpowiadają za znaczny spadek plonowania.

Dobór insektycydu przeciw wiosennym szkodnikom rzepaku

W przypadku przekroczenia progu szkodliwości, nasz specjalista zaleca wykonanie oprysku Mospilanem 20 SP. Jest to preparat skuteczny w nalotach mieszanych słodyszka rzepakowego i chowacza podobnika. Środek działa w szerokim zakresie temperatur, co jest istotne, zważywszy na aktualne warunki pogodowe. 

Mospilan 20 SP jest produktem działającym układowo w roślinie, zabezpieczając rośliny na dłużej przed żerowaniem wiosennych szkodników rzepaku. Jest to szczególnie ważne ze względu na zróżnicowane fazy rozwojowe rzepaku na wskazanej plantacji.

Poza tym Mospilan 20 SP jest insektycydem o najlepszym profilu bezpieczeństwa dla owadów zapylających, a okres jego karencji wynosi tylko 14 dni. 

Dawka zalecana przez doradcę, zważywszy na warunki panujące na plantacji, wynosi 0,12 kg/ha.

wiosenne szkodniki rzepaku
szkodniki rzepaku ozimego

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować