Wiosenne choroby zbóż i kondycja roślin na północy Polski
W wielu miejscach w północnej części Polski pszenica ucierpiała z powodu ujemnych temperatur występujących w czasie gdy okrywa śnieżna była nieznaczna. Jak uszkodzone plantacje wyglądają dzisiaj? Czy zagrażają im już wiosenne choroby zbóż? Odpowiadamy w komunikacie.
Wiosenne choroby zbóż
Jeden z naszych przedstawicieli przeprowadził lustrację plantacji pszenicy ozimej znajdującej się w powiecie puckim (województwo pomorskie). Pszenica wysiana została po rzepaku 13 września i aktualnie rośliny są w fazie BBCH 27–30.
Podobnie jak w innych przypadkach opisywanych przez naszych ekspertów z różnych regionów Polski, także na tej plantacji widoczne są ślady jesiennego porażenia mączniakiem prawdziwym. Niestety obecnie należy spodziewać się dalszego rozwoju tego patogenu.
Wiosenne choroby pszenicy to nie tylko mączniak prawdziwy. W najbliższych tygodniach zagrożeniem będą: brunatna plamistość liści, septorioza paskowana, liści, rdze, łamliwość podstawy źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. Dlatego trzeba zaplanować adekwatny zabieg fungicydowy, ale także zbadać o ogólną kondycję roślin, gdyż dobrze rozwinięte i silne nie będą łatwym celem dla agrofagów.
Poprawa kondycji pszenicy po przymrozkach
Nasi specjaliści regularnie odwiedzają plantacje zbóż, by wspierać rolników merytorycznymi wskazówkami. Jak celne to rady przekonało się już wielu współpracujących z nami producentów rolnych. Przykładem może być właściciel plantacji pszenicy z okolic Trzebiatowa.
Jak informowaliśmy pod koniec marca, w województwie zachodniopomorskim zboża ozime znacząco ucierpiały na skutek styczniowych mrozów. Nasza specjalistka zaleciła wtedy wykonanie zabiegu wspomagającego regeneracje roślin po stresie abiotycznym, czyli aplikacje biostymulatora Kaishi w dawce 2 l/ha.
Po trzech tygodniach od tego zabiegu rośliny są w bardzo dobrej kondycji. L-aminokwasy pochodzenia roślinnego będące kluczowym składnikiem Kaishi stymulują rozwój roślin i tym samym pozwalają na niezwykle szybką ich regenerację. Ta plantacja jest tego bardzo dobrym przykładem.
Zwalczanie mącznika i innych wiosennych chorób pszenicy
Obie opisywane wyżej plantacje pszenicy ozimej potrzebują teraz skutecznej ochrony fungicydowej. Rozwiązaniem na wiosenne choroby zbóż jest BUSHIDO PAK w dawce 0,62 l Bushi + 0,12 l Kendo.
Siła dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania pozwala na zwalczenie szerokiego spektrum chorób, a dodatkowo zawarta w BUSHIDO PAK piraklostrobiloryna wspomoże procesy regeneracyjne. Warto w tym okresie zaplanować także zasilenie pszenicy makro i mikroelementami.