Wiosenna ochrona pszenicy w województwie warmińsko-mazurskim
Przeprowadzona przez naszego przedstawiciela lustracja polowa w powiecie bartoszyckim wskazuje wyraźnie, że wiosenna ochrona pszenicy będzie wymagała zdecydowanych kroków. Jakie są zagrożenia? Jakie wykonać zabiegi? Odpowiedzi w komunikacie.
Kondycja pszenicy ozimej
Odwiedzona przez naszego specjalistę plantacja pszenicy ozimej znajduje się w miejscowości Bajdyty w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie rośliny są w fazie krzewienia, od 3 do 5 rozkrzewień (BBCH 23–25).
Przedplonem dla omawianej pszenicy był rzepak, a siew przeprowadzono 27 września. Pszenica otrzymała wysoką dawkę startową azotu w ilości 130 kg N w czystym składniku i jest w dobrej kondycji.
Co zagraża zbożom – wiosenna ochrona pszenicy
Pomimo dobrego stanu roślin na plantacji, warto zwrócić uwagę, że pszenica nosi ślady jesiennej infekcji mączniakiem prawdziwym. Z dużym prawdopodobieństwem należy spodziewać się rozwoju tej choroby wiosną.
Ponadto, mając na uwadze dane z poprzednich sezonów i aktualny przebieg pogody, prognozujemy, że plantacji tej mogą zagrozić także inne choroby grzybowe jak: brunatna plamistość liści, septorioza paskowanana liści, rdze, łamliwość podstawy źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.
Aby zapewnić pszenicy możliwość prawidłowego rozwoju, a co za tym idzie wysokiego plonowania, potrzebne będą skuteczne zabiegi ochronne. Poza odparciem presji patogenów chorobotwórczych konieczna będzie także wiosenna korekta zachwaszczenia.
Wiosenna ochrona pszenicy – jakie zabiegi wykonać?
Połączenia działania wyniszczającego wymienione patogeny z zapobieganiem chorobom grzybowym, zapewni zabieg fungicydowy z użyciem Bushido Pak w dawce 0,6 l/ha Bushi + 0,12 l/ha Kendo.
Jak wyżej wspomnieliśmy, wiosenna ochrona pszenicy wymaga także wykonania zabiegu herbicydowego. Biorąc pod uwagę, że na lustrowanej plantacji zwalczenia wymagają chwasty dwuliścienne, właściwym środkiem do realizacji tego zadania będzie dwuskładnikowy preparat Flame Duo 354 SG w dawce 40 g/ha.