Szkodniki rzepaku na Mazurach – raport z lustracji plantacji

Szkodniki rzepaku na Mazurach – raport z lustracji plantacji

Podczas lustracji polowej na plantacji rzepaku w województwie warmińsko-mazurskim nasz specjalista, Przemysław Kordowski, zidentyfikował obecność licznych szkodników. Niestety informacje o tym zagrożeniu docierają do nas z wszystkich regionów. Przypomnijmy zatem, jakie kroki podjąć, aby skutecznie zwalczyć szkodniki rzepaku na Mazurach, ale i w innych rejonach kraju.

Aktualny stan plantacji rzepaku w Bałcynach

Szkodniki rzepaku na Mazurach – raport z lustracji plantacjiNa polu rzepaku w miejscowości Bałcyny (powiat ostródzki), rośliny znajdują się obecnie w fazie 4.-5. liścia (BBCH 14-15). Chociaż rośliny rozwijają się zgodnie z planem, niestety pojawiły się na nich szkodniki, które mogą znacząco wpłynąć na plonowanie. Jakie gatunki zaobserwował nasz przedstawiciel na tej plantacji?

Szkodniki rzepaku na Mazurach

Podczas inspekcji nasz doradca znalazł szkodniki i liczne uszkodzenia roślin spowodowane przez takie gatunki jak: tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec, śmietka kapuściana oraz mszyce. Taka skala inwazji niepożądanych na polu owadów to jasny sygnał, że niezbędne jest szybkie podjęcie działań ochronnych, czyli zastosowanie odpowiedniego insektycydu.

Zwalczanie szkodników rzepaku – rekomendacja insektycydu

Aby zwalczyć szkodniki rzepaku jesienią, nasz przedstawiciel zalecił użycie insektycydu INAZUMA 130 WG w dawce 0,3 kg/ha. Zastosowanie takiej dawki jest uzasadnione ze względu na intensywność nalotu. INAZUMA 130 WG to dwuskładnikowy preparat, ceniony za swoją skuteczność w ochronie rzepaku. Szybko zwalcza owady żerujące na roślinach i zapewnia długotrwałą ochronę plantacji.

Szkodniki rzepaku na Mazurach – raport z lustracji plantacji
Szkodniki rzepaku na Mazurach – raport z lustracji plantacji

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować