Szkodniki torują drogę chorobom rzepaku
Lustracje plantacji rzepaku w północnej i północnozachodniej Polsce prowadzą do spójnych wniosków – szkodniki i choroby rzepaku to niszczycielski tandem, który w tym okresie jest niezwykle groźny.
Szkodniki i choroby rzepaku – zagrożenia
Nasi doradcy, Arkadiusz Bujalski i Grzegorz Kupisz, przeprowadzili lustracje plantacji rzepaku ozimego. Pomimo pewnych różnic w fazie rozwojowej roślin ich zalecenia są zbieżne.
Na polu w powiecie malborskim rzepak jest w fazie kwitnienia (BBCH 61). Podczas wizyty polowej nasz specjalista stwierdził obecność chowacza podobnika. Jedna larwa tego szkodnika niszczy do pięciu zawiązków nasion w łuszczynie. Z kolei uszkodzenia spowodowane przez chowacze stają się drogą, którą do roślin dostaje się pryszczarek kapustnik, a jego nalotów możemy spodziewać się w najbliższym czasie.
Stan plantacji rzepaku w powiecie gryfińskim potwierdza te przypuszczenia. Rośliny są na dalszym etapie rozwoju, bo w fazie opadania płatków kwiatowych (BBCH 62-65) i nasz ekspert stwierdził tam nalot pryszczarka kapustnika.
Warto pamiętać, że szkodniki poza zniszczeniami, jakie powodują bezpośrednio, zwiększają także ryzyko infekcji grzybowej. Uszkodzenia roślin będące efektem ich żerowania to miejsca, przez które znacznie łatwiej wniknąć patogenom chorobotwórczym.
Zabiegi ochronne w rzepaku
Biorąc pod uwagę powyższe obserwacje, nasi przedstawiciele wydali zalecenia, aby wykonać jednocześnie zabieg fungicydowy i insektycydowy. Szkodniki i choroby rzepaku często zwalczamy jednocześnie, powinniśmy jednak zachować ostrożność przy tworzeniu mieszanin zbiornikowych.
Insektycydem, który możemy bezpiecznie połączyć ze środkiem grzybobójczym, jest MOSPILAN 20 SP. Ponadto jest to preparat skuteczny w zwalczaniu szkodników, które pojawiły się na opisywanych plantacjach i jednocześnie bezpieczny dla intensywnie pracujących obecnie owadów zapylających.
Warto wspomnieć, że MOSPILAN 20 SP działa układowo. Dzięki temu nie tylko zwalcza szkodniki, jakie w chwili wykonywania zabiegu znajdują się na roślinach. Zabezpiecza także przed tymi, które będą nalatywały plantację już po wykonaniu oprysku.
MOSPILAN 20 SP w dawce 0,12 kg/ha łączymy z dwuskładnikowym fungicydem GRENOVA w dawce 1 l/ha. Pozwala on na bardzo skuteczne zabezpieczenie rzepaku przed chorobami występującymi w tym okresie, czyli: szarą pleśnią, czernią krzyżowych czy zgnilizną twardzikową.
Dopełnieniem mieszaniny do tego zabiegu będzie adiuwant SLIPPA w dawce 0,1 l/ha. Pozwoli on na najpełniejsze wykorzystanie właściwości aplikowanych środków ochrony roślin. Zmniejsza on bowiem napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, co bardzo ułatwia dokładne pokrycie roślin i tym samym zwiększa efektywność zabiegów.