Słodyszek w rzepaku w województwie kujawsko-pomorskim
Nasz przedstawiciel przeprowadził lustrację plantacji rzepaku w Niewieścinie w województwie kujawsko-pomorskim. Jakie stwierdził zagrożenia? Słodyszek w rzepaku o tej porze roku nie jest wielkim zaskoczeniem, ale na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Lustracja plantacji – słodyszek w rzepaku
Przemysław Kordowski odwiedził plantację rzepaku położoną 20 km na północny wschód od Bydgoszczy. Rzepak na tym polu jest w fazie BBCH 61, czyli jest to początek kwitnienia. Na tym etapie największe zagrożenie stanowi słodyszek rzepakowy, ale już niedługo można spodziewać się też szkodników łuszczynowych.
Szkodniki rzepaku – sytuacja na polach jest dynamiczna
Choć podczas tej wizyty nasz doradca zastał rzepak w początkowej fazie kwitnienia, warto zwrócić uwagę, że rośliny w tym roku rozwijają się niezwykle szybko. Należy zatem zakładać, że w krótkim czasie wytworzą pierwsze łuszczyny, co spowoduje wzrost presji kolejnych szkodników, między innymi chowacza podobnika.
Słodyszek w rzepaku będzie nadal groźny, choć przeniesie się na niższe partie roślin, gdzie będzie uszkadzał wolniej rozwijające się pąki. Zatem zabieg insektycydowy, jaki wykonamy, powinien zwalczać szerokie spektrum szkodników.
Insektycyd na rzepak w okresie kwitnienia
Słodyszek w rzepaku i rosnąca presja szkodników łuszczynowych to nie jedyne aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze środka owadobójczego. Powinniśmy bowiem pamiętać, że w tym okresie na plantacjach rzepaku aktywne są owady pożyteczne. Dzięki zapylaczom plon rzepaku może być wyższy nawet o 30%, dlatego kwestia ta jest niezwykle istotna.
Aby skutecznie ochronić plantację przed mieszanymi nalotami szkodników i jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla owadów zapylających, powinniśmy sięgnąć po insektycyd Mospilan 20 SP. Charakteryzuje się on wysoką skutecznością w zwalczaniu szkodników, którą z powodzeniem łączy z najlepszym profilem bezpieczeństwa dla owadów pożytecznych.
Dodatkowym atutem Mospilanu jest długotrwałe zabezpieczenie roślin przed szkodnikami, które mogą pojawić się na plantacji już po wykonaniu zabiegu. Nawet jeśli w międzyczasie spadł deszcz.
Mospilan 20 SP na słodyszka w rzepaku
Na odwiedzonym polu Przemysław Kordowski zalecił wykonanie zabiegu insektycydem Mospilan 20 SP w dawce 0,12 kg/ha. Pamiętajmy też, że zgodnie z kodeksem dobrych praktyk, oprysk należy wykonać po oblocie pszczół.