Skuteczność Encery w pszenicy – wnioski z lustracji polowej
Nasz przedstawiciel odwiedził plantację pszenicy w województwie warmińsko-mazurskim, aby sprawdzić, czy na obecnym etapie rozwoju roślin można zauważyć efekty stosowania symbiotycznych bakterii azotowych Gluconacetobacter diazotrophicus. Zobaczmy zatem, jak skuteczność Encery w pszenicy ocenia Przemysław Kordowski.
Lustracja polowa – skuteczność Encery w pszenicy
Nasz specjalista przeprowadził drobiazgowe oględziny roślin pszenicy ozimej, na które aplikowano preparat Encera i zestawił wynik z materiałem porównawczym. Pszenica traktowana Encerą wytworzyła istotnie dłuższy system korzeniowy, co oczywiście przekłada się na zdolność roślin do pobierania wody i substancji odżywczych w trudnych warunkach pogodowych.
Lepsza kondycja roślin, które otrzymały wsparcie Encery jest widoczna gołym okiem. Pszenica jest zdrowa, lepiej odżywiona i wyraźnie widać wyższą zawartość chlorofilu. Co istotne warunki panujące ostatnio na tej plantacji są bardzo trudne, dlatego bardzo dobra kondycja roślin z pewnością nie jest przypadkowa. Obserwacje te potwierdzają skuteczność Encery w pszenicy, która z pewnością przełoży się na wysokość plonu.
Symbiotyczne bakterie wiążące azot z powietrza – Gluconacetobacter diazotrophicus
Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie potwierdziły korzystny wpływ stosowania produktu mikrobiologicznego Encera SC na odżywienie pszenicy ozimej azotem.
Podczas prowadzonych doświadczeń naukowcy jednoznacznie stwierdzili lepszą kondycję roślin traktowanych Encerą. Jednak to, co najistotniejsze, wykazali wzrost plonu po zastosowaniu symbiotycznych bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus. W porównaniu do poletek kontrolnych plon pszenicy po zastosowaniu Encery był wyższy o 10%.
Symbiotyczne bakterie zawarte w preparacie Encera bardzo efektywnie zaopatrują rośliny w azot między innymi dlatego, że poza kolonizacja przestrzeni międzykomórkowych wnikają one także do wnętrza komórek, co jest ich unikalną cechą.
Encera – w jakich uprawach stosować?
Produkt mikrobiologiczny Encera SC może być stosowany w wielu uprawach rolniczych. Wspomniane wyżej badania sprawdzały także wpływ symbiotycznych bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus na odżywienie azotem: kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i rzepaku ozimego. We wszystkich tych przypadkach rezultaty były jednoznacznie pozytywne i przełożyły się na wzrost plonu, a wcześniej na poprawę dynamiki rozwoju roślin i zwiększoną odporność na stres suszy.
– W tym sezonie Encerę można jeszcze stosować w takich uprawach rolniczych jak: burak, kukurydza, ziemniak. Jesienią zalecam zastosowanie w rzepaku – mówi Przemysław Kordowski.
Zarówno wyniki doświadczeń naukowych jak i stosowanie tego prepartu na polach produkcyjnych potwierdzają skuteczność Encery w pszenicy i wielu innych uprawach. Encera SC pozwala osiągać wyższe plony bez intensyfikacji nawożenia mineralnego.