Pszenica porażona mączniakiem w Zachodniopomorskiem
Nasza przedstawicielka sprawdziła kondycję pszenicy ozimej na jednej z plantacji na Pomorzu Zachodnim. Podczas lustracji polowej stwierdziła jeden, ale poważny problem – choroby. Pszenica porażona mączniakiem wymaga zdecydowanej interwencji, a jak wygląda presja innych patogenów? Odpowiadamy w komunikacie Moniki Krzywak.
Mączniak prawdziwy na pszenicy ozimej
Sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw, grzyb Blumeria gramini, może zaatakować pszenicę ozimą niemal na każdym etapie rozwoju. Zagrożenie zaczyna się jesienią i trwa do końca fazy kłoszenia.
Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność i temperatury rzędu 10-12°C. Patogen ten ma duże znaczenie gospodarcze. Zależnie od stopnia porażenia roślin, straty w plonie spowodowane mączniakiem mogą wynosić 10-30 %.
Co robić? Pszenica porażona mączniakiem
Pszenica na lustrowanym polu jest obecnie w fazie widocznego liścia flagowego (BBCH 37). W sytuacji, jaką zastała na polu Monika Krzywak konieczna jest szybka reakcja. Stopień porażenia roślin jest bowiem znaczący.
Znanym i cenionym za wysoką skuteczność środkiem zwalczającym mączniaka prawdziwego zbóż i traw jest fungicyd Kendo 50 EW. Preparat ten doskonale sprawdza się w eliminowaniu mączniaka we wszystkich fazach rozwojowych.
Ochrona liścia flagowego
Zarówno etap rozwoju pszenicy, jak i warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu chorób grzybowych są przesłankami, aby oprysk przeciwko mączniakowi rozszerzyć o zapobiegawczy zabieg fungicydowy chroniący liść flagowy i podflagowy.
Dlatego nasza przedstawicielka zarekomendowała plantatorowi rozwiązanie fungicydowe Bushido Pak. To zestaw dwóch fungicydów idealnie wpasowujących się w wymagania stawiane przed zabiegiem T2 w zbożach.
Bushido Pak to wspomniane już Kendo 50 EW, które w tym wypadku stosujemy w dawce 0,125 l/ha, oraz fungicyd Bushi doskonale zabezpieczający pszenicę przed groźnymi chorobami liści. W takiej konfiguracji Bushi stosujemy w dawce 0,625 l/ha.