Pierwsze objawy chorób pszenicy na Pomorzu

Pierwsze objawy chorób pszenicy na Pomorzu

Nasz przedstawiciel, Arkadiusz Bujalski przeprowadził lustracje plantacji pszenicy w powiecie wejherowskim. Niestety tym, co przyciągnęło jego uwagę, były objawy chorób pszenicy widoczne na roślinach. Co konkretnie zaobserwował i jakie wydał zalecenia, przeczytasz w tym komunikacie. 

Choczewo – pierwsze objawy chorób pszenicy

Arkadiusz Bujalski odwiedził plantację pszenicy ozimej w pomorskim Choczewie. Pszenica wysiana 25 września jest obecnie w fazie krzewienia (BBCH 23–24). Ogólna kondycja roślin nie jest zła, ale widoczne są już pierwsze objawy chorób pszenicy.

Na roślinach dało się zauważyć symptomy mączniaka prawdziwego zbóż i traw, oraz septoriozy liści. – Obie choroby mają duże znaczenie. Występowanie objawów na liściach zmniejsza ich powierzchnię asymilacyjną i zakłóca gospodarkę wodną roślin. Wpływa to na wielkość plonu poprzez obniżanie liczby ziaren w kłosie i MTZ – wyjaśnia znaczenie tych obserwacji Arkadiusz Bujalski.

Objawy chorób pszenicy wczesną wiosną

Nasz specjalista zauważył objawy chorób pszenicy mogące mieć istotny wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Jednak w tej chwili porażenie jest nieznaczne. W połączeniu ze spadkiem temperatur, jakie obecnie obserwujemy, jest to uzasadnieniem do odłożenia zabiegu fungicydowego w czasie. Trzeba jednak bacznie obserwować plantację, gdyż sytuacja może się gwałtownie zmienić.

Zabieg T1 w pszenicy – jakie środki wybrać?

Arkadiusz Bujalski zalecił wykonane zabiegu fungicydowego z użyciem produktu Bushido Pak na 8 ha. Dawkowanie środków, które składają się na to rozwiązanie, przedstawia się następująco: Kendo 50 EW – 0,125 l/ha, oraz Bushi– 0,625 l/ha. Zabieg na tym polu będzie wykonany pod koniec fazy krzewienia i połączony z aplikacją mikroelementów.

objawy chorób pszenicy ozimej
Zabieg T1 w pszenicy

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować