Odchwaszczanie jęczmienia jarego na Warmii
Nasz specjalista Arkadiusz Bujalski odwiedził plantację jęczmienia jarego w powiecie lidzbarskim, krótko po wykonaniu zabiegu herbicydowego. Jakie są jego efekty i jakim środkiem warto wykonać odchwaszczanie jęczmienia jarego? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym.
Rozwój jęczmienia jarego na Warmii
Na plantacji lustrowanej przez Arkadiusza Bujalskiego jęczmień został wysiany 8 kwietnia 2024 r. Rośliny są obecnie w fazie pierwszego, drugiego kolanka (BBCH 31-32). Kondycja jęczmienia na tym polu nie budzi zastrzeżeń, choć konkurencja chwastów do tej pory była dość duża.
– Niezwalczane chwasty stanowią konkurencję dla jęczmienia jarego i wpływają na obniżenie plonu – podkreśla Arkadiusz Bujalski
Jednak obecnie, po zabiegu herbicydowym, widać już rezultaty działania herbicydu. Chwasty zamierają, więc jęczmień będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał stanowiska.
Odchwaszczanie jęczmienia jarego
Zabieg herbicydowy w jęczmieniu jarym, podobnie jak w innych uprawach, ma na celu stworzenie roślinom dogodnych warunków do wzrostu. Jak wiadomo, w otoczeniu chwastów zboża rozwijają się wolniej. To rezultat konieczności konkurowania z chwastami o wodę i składniki pokarmowe.
Warto pamiętać, że do tej walki chwasty są przez naturę lepiej przystosowane, dlatego zboża wymagają naszego wsparcia. W tym konkretnym przypadku jest nim oczywiście odchwaszczanie jęczmienia jarego. Aby chronić wysokość plonu, musimy wykonać zabieg herbicydowy.
Co na chwasty w jęczmieniu jarym?
Na polu odwiedzonym przez naszego doradcę wykonano zabieg z zastosowaniem rekomendowanego przez niego rozwiązania. Odchwaszczanie jęczmienia jarego herbicydem Flame Duo 354 SG w dawce 60 g/ha pozwala kompleksowo wyeliminować chwasty dwuliścienne.
Flame Duo 354 SG skutecznie zwalcza szerokie spektrum gatunków niepożądanych na polu, a możliwość stosowania go od BBCH 23, aż do BBCH 39 pozwala na elastyczny dobór terminu zabiegu do panujących warunków i możliwości plantatora.