Ochrona porzeczki przed szkodnikami
Nasz specjalista odwiedził plantację porzeczki w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Przeprowadzona lustracja prowadzi do wniosku, że obecnie kluczowym działaniem jest ochrona porzeczki przed szkodnikami. Jakie są zalecenia? Odpowiadamy w komunikacie.
Insektycydy biologiczne do ochrony porzeczki
Na odwiedzonej plantacji porzeczki rośliny są aktualnie w fazie BBCH 12-13. W celu ochrony przed przeziernikiem porzeczkowcem na terenie plantacji rozlokowane zostały dyspensery Isonet Z. Jest to biologiczny insektycyd blokujący rozmnażanie szkodników.
Isonet Z nie pozostawia w owocach śladów substancji czynnej. Jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i plantatorów oraz konsumentów. Środek można stosować również na plantacjach ekologicznych. Isonet Z zabezpiecza plantację przez cały sezon wegetacyjny.
Ochrona porzeczki przed szkodnikami w czasie kwitnienia
Zbliżający się okres kwitnienia to czas, w którym ochrona porzeczki przed szkodnikami będzie wymagała wykonania skutecznych zabiegów. Jednym z nich będzie zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego. Doskonałym środkiem do tego celu jest Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha z adiuwantem Slippa w dawce 0,1 l/ha. Tym zabiegiem zwalczymy również przędziorka chmielowca.
Nie zapominajmy, że od kwitnienia aż po zbiory porzeczka może być atakowana także przez inne szkodniki. Z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się nieproszonej wizyty mszyc, zwójek, krzywika porzeczkowiaczka, pryszczarka porzeczkowiaka liściowego, owocnicy porzeczkowej czy przeziernika porzeczkowca.
Insektycydem posiadającym odpowiednio szerokie spektrum zwalczanych szkodników, by poradzić sobie z wszystkimi wymienionymi wyżej zagrożeniami, jest Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Aby w pełni wykorzystać właściwości tego insektycydu, do zabiegu dodajemy adiuwant Slippa (0,1 l/ha). Poprawia on parametry cieczy roboczej, dzięki czemu ułatwia dokładne pokrycie roślin insektycydem.