Ochrona buraków cukrowych i wspomaganie ich rozwoju
Nasi eksperci regularnie odwiedzają plantacje w różnych regionach Polski, by wspierać gospodarstwa, którymi się opiekują. Monik Krzywak i Mariusz Staniek sprawdzili ostatnio kondycję burków cukrowych. Dowiedzmy się zatem jaki jest wynik tych lustracji i jak powinna wyglądać ochrona buraków cukrowych prowadzona wg zaleceń naszych specjalistów.
Zwalczanie mszyc i odżywianie buraków cukrowych – Dolny Śląsk
Mariusz Staniek lustrował plantacje buraków w okolicach Wołowa. Rośliny wykształciły już po 4 – 5 liści (BBCH 14-15).
– W ostatnich latach odnotowujemy bardzo dużą presję mszycy w buraku cukrowym. Szkodniki te wysysają soki komórkowe i przenoszą choroby wirusowe. Zabieg powinniśmy wykonać jak najszybciej po zauważeniu pierwszych mszyc – mówi nasz specjalista.
W tej sytuacji rozwiązaniem jest Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Do zabiegu warto dodać adiuwant Slippa w dawce 0,1 l/ha.
Regeneracja buraków po uszkodzeniach gradowych – Pomorze Zachodnie
Monika Krzywak również odwiedziła plantację buraków cukrowych. Choć na polu w okolicach Gryfic rośliny też zostały zaatakowane przez mszyce, to w tym przypadku, nie są one sprawcami największych szkód na plantacji. W tej niechlubnej konkurencji na prowadzenie wysunęły się nawalne deszcze z gradem. Dlatego, choć ochrona buraków cukrowych przed mszycami na tej plantacji również jest niezbędna, to konieczny jest też zabieg regeneracyjny.
Aby ułatwić roślinom odbudowę uszkodzonych tkanek, nasza specjalistka zaleciła aplikację preparatu Kaishi w dawce 2 l/ha.
– Dostarczone w ten sposób aminokwasy posłużą do budowy białek i przyspieszą tym samym regenerację roślin i ich powrót do właściwego budowania plonu – wyjaśnia Monika Krzywak
Wspomaganie rozwoju i ochrona buraków cukrowych przed mszycą
Także Mariusz Staniek rekomenduje stosowanie biostymulatora Kaishi. Wskazaniem do jego użycia nie muszą być tak ekstremalne zjawiska jak grad. Rośliny potrzebują dodatkowej energii po każdym stresie. Dlatego aplikacja Kaishi, choćby po odbijającym się na kondycji buraków zabiegu herbicydowym, jest doskonałym pomysłem.
Na większości plantacji buraków cukrowych warto zaplanować już także podanie nawozów dolistnych. Ta forma odżywiania roślin pozwala bardzo precyzyjnie i szybko zaspokoić zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. Do takiego zabiegu świetnie sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz specjalistyczny Topari rzepaki i burak. Jego uzupełnieniem mogą być także jednoskładnikowe nawozy dolistne Topari zawierające: bor, magnez czy mangan.