Naloty chowaczy w województwie warmińsko-mazurskim
Jak informuje nasz przedstawiciel, szkodniki w czasie świąt nie próżnowały. Podczas lustracji plantacji rzepaku przeprowadzonych pomiędzy 8 a 10 kwietnia 2023 roku w województwie warmińsko-mazurskim, stwierdził masowe naloty chowaczy.
Nawożenie dolistne rzepaku wiosną
Lustrowana plantacja rzepaku znajduje się w gminie Lubawa w województwie warmińsko-mazurskim. Rośliny są obecnie w fazie BBCH 30–32. Po występujących w ostatnim czasie ujemnych temperaturach nasz specjalista zaleca podanie biostymulatora Kaishi w dawce 2 l/ha.
Zawarte w nim aminokwasy, pozwolą roślinom na szybką regenerację. Preparat ten poprawi także efektywność pobierania składników pokarmowych, zarówno z gleby jak i tych dostarczonych dolistnie. Tą drogą w obecnej sytuacji rekomendujemy podanie specjalistycznych nawozów Topari Rzepak i Burak, w dawce 2–3 l/ha oraz Topari Bor w dawce 1–3 l/ha.
Masowe naloty chowaczy w województwie warmińsko-mazurskim.
Aktualnie poważne zagrożenie dla rzepaku stanowią szkodniki. W ciągu trzech dni na monitorowanej plantacji liczebność chowaczy łodygowych odłowionych w żółtych naczyniach chwytnych wielokrotnie przekroczyła próg szkodliwości ekonomicznej. Rozwiązaniem na naloty chowaczy łodygowych i innych szkodników, jakie powszechnie atakują rzepak w tym okresie jest insektycyd Inazuma 130 WG w dawce 0,2 kg/ha. Pozwoli to zwalczyć między innymi chowacza brukwiaczka czy chowacza czterozębnego.
Po zabiegu insektycydowym konieczny będzie dalszy monitoring związany z zagrożeniem ze strony szkodników nalatujących w późniejszym czasie. W okresie około kwitnieniowym, do ochrony rzepaku przed szerokim spektrum szkodników, szczególnie polecamy produkt Mospilan 20 SP w dawce 0,12 kg/ha. Pozwoli on wyeliminować zagrożenie ze strony słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika oraz pryszczarka kapustnika. Jednocześnie zapewnia on bezpieczeństwo owadów zapylających, tak ważnych dla środowiska i wysokości plonu rzepaku.