Uwaga! Trwa zmasowany nalot chowaczy. Zadbaj o odpowiednią ochronę insektycydową rzepaku
Od 18 marca na plantacjach rzepaku ozimego obserwujemy zmasowany nalot chowacza brukwiaczka. Liczba odłowionych w żółtym naczyniu chrząszczy wielokrotnie przekroczyła próg szkodliwości. Regularnie monitoruj swoje uprawy i reaguj na czas! Z przygotowanego przez nas komunikatu dowiesz się, kiedy należy wykonać oprysk i jaki środek sprawdzi się w tym momencie najlepiej.
Pod koniec ubiegłego tygodnia (19.02) przedstawiciel regionalny Sumi Agro Poland odwiedził plantację rzepaku ozimego w miejscowości Górka koło Kobylina (południowa część województwa wielkopolskiego, powiat Krotoszyn). Lustrowane rośliny aktualnie znajdują się końcowej fazie formowania rozety, zbudowanej z 10–12 liści. Ogólna kondycja rzepaku została określona jako dobra. Rzepak w trakcie zimy nie utracił dużej ilości liści, jednak na części nadziemnej roślin widoczne są uszkodzenia po jesiennej infekcji suchą zgnilizną kapustnych, która zatrzymana na czas pozwoliła roślinom bezpiecznie przezimować.
Tuż przed wizytą naszego eksperta, na plantacji zostało już zakończone nawożenie azotem, w czystym składniku dostarczono roślinom 165 kg tego plonotwórczego składnika. Patrząc na aktualną sytuację, kolejnym zabiegiem będzie wykonanie oprysku insektycydowego w celu zwalczania nalatujących masowo chowaczy – głównie chowacza brukwiaczka.
Liczba odłowionych chrząszczy szkodnika mówi sama za siebie!
Wystawione na plantacji rzepaku żółte naczynia potwierdzają nalot chowacza brukwiaczka w wysokim nasileniu. W ciągu 2 dni odłowiono aż 250 dorosłych osobników szkodnika, gdzie ustalony próg szkodliwości agrofaga wynosi już 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni. Pamiętajmy, przy takiej gradacji konieczny jest natychmiastowy zabieg!
Chowacz brukwiaczek uznawany jest za najgroźniejszego szkodnika łodygowego rzepaku. Najczęściej pojawia się na nim wczesną wiosną jako pierwszy. Choć jego wymiary są niewielkie (od 3,2 do 4 mm), jest on największym z chowaczy atakujących rośliny rzepaku. Początkowo chrząszcze żerują na liściach, a następnie składają jaja do wnętrz łodyg tuż u podstawy stożka wzrostu. Z jaj, po upływie około 1–3 tygodniach wylęgają się larwy, rozwijają się we wnętrzu rośliny, powodując znaczne jej uszkodzenia.
W zabiegach wczesnowiosennych postaw na skuteczność Inazuma 130 WG
W celu skutecznego zwalczenia chowaczy łodygowych nalatujących na plantację rzepaku ozimego już wczesną wiosną rekomendujemy zastosowanie insektycydu Inazuma 130 WG w dawce 0,16–0,20 kg/ha. Należy zastosować go jeszcze przed złożeniem jaj przez chrząszcze, zgodnie z sygnalizacją, wiosną od fazy początku wydłużania pędu (rozeta) do fazy początku rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 30–50). Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku intensywnego nalotu szkodnika na plantację. Środek ten wykazuje skuteczne działanie w szerokim zakresie temperatur – może być stosowany już od 5°C.