Mszyca w buraku na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce

Mszyca w buraku na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce

Nasz specjalista lustrował plantacje buraków cukrowych na Dolnym Śląsku i południu Wielkopolski. Z jego relacji wynika, że podobnie jak w poprzednich sezonach, mszyca w buraku cukrowym jest bardzo istotnym zagrożeniem. Czym zwalczać mszycę w burakach? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Mariusza Stańka.

Lustracja plantacji – mszyca w buraku

Na plantacjach odwiedzonych przez naszego doradcę buraki są w fazie pierwszej, drugiej pary liści właściwych (BBCH 11-12). Zaglądając pod liście, bez trudu zauważymy kolonie mszyc.

– W ostatnich latach odnotowuje się istotny wzrost presji mszycy w buraku cukrowym. Także w bieżącym sezonie, w ostatnich dniach plantacje zostały opanowane przez mszyce – alarmuje Mariusz Staniek

Jak groźne są mszyce w burakach?

Mszyca w burakuMszyce wysysają soki komórkowe i przenoszą choroby wirusowe. To bardzo groźny i trudny do zwalczania szkodnik buraków cukrowych. Zabieg powinien zostać wykonany jak najszybciej po zauważeniu pierwszych mszyc.

Jeżeli mszyca w buraku pojawi się, nie bagatelizujmy problemu. Straty powodowane przez te szkodniki mogą być bardzo znaczące. Zwłaszcza że mszyce mogą przenosić wirusy: BYV, BMYV, czy mozaikę.

Co na mszyce w burakach cukrowych?

Nasz doradca zarekomendował zwalczanie mszyc w burakach z użyciem insektycydu Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha.

– Mospilan jest skuteczny w szerokim zakresie temperatur, a dzięki temu, że preparat ten działa układowo, czyli przemieszcza się wraz z sokami roślinnymi, jest w stanie zwalczać mszyce, które nie będą miały bezpośredniego kontaktu z cieczą opryskową. Biorąc pod uwagę, że szkodniki te bytują na spodzie liści, ta cecha Mospilanu jest wręcz idealnie dopasowana do zwalczania mszycy w buraku – wyjaśnia Mariusz Staniek

Aby najlepiej wykorzystać potencjał Mospilanu 20 SP, do zabiegu warto dodać adiuwant Slippa w dawce 0,1 l/ha. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, dzięki czemu dokładniej pokrywa ona liście, co podnosi efektywność wnikania substancji do tkanek roślinnych.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować