Lustracja pszenicy ozimej – zachodniopomorskie

Lustracja pszenicy ozimej – zachodniopomorskie

Pogoda niespodziewanie szybko zmieniła się na wiosenną. To znak, że trzeba zacząć bacznie przyglądać się plantacjom ozimin. Nasza przedstawicielka Monika Krzywak przeprowadziła lustrację pszenicy ozimej w rejonie Gryfic w województwie zachodniopomorskim.

Encera SC – wyraźna poprawa kondycji roślin

Na polu odwiedzonym przez Monikę Krzywak pszenica była wysiana 11 września 2023 r. Obecnie rośliny znajdują się w końcu fazy krzewienia (BBCH 28–29). Miesiąc po siewie na części plantacji zastosowano preparat mikrobiologiczny Encera SC w dawce 100 ml/ha. Zawarte w nim bakterie gluconacetobacter diazotrophicus w unikalny sposób wiążą azot atmosferyczny i udostępniają go roślinom. 

Dziś gołym okiem widać pozytywne efekty jesiennego zastosowania Encery SC – rośliny są znacznie lepiej rozkrzewione i mają już wykształcone pędy kłosonośne. Na uwagę zasługuje też lepiej rozwinięty system korzeniowy roślin, na które aplikowano Encerę SC. Bardziej rozbudowane korzenie pozwalają na szybszy rozwój pszenicy i sprawiają, że w przyszłości będzie ona w stanie przetrwać niedobory wody. Wszystko to pozwala maksymalizować plony niezależnie od panujących warunków.

Lustracja pszenicy ozimej w Zachodniopomorskiem

Ogólna kondycja plantacji jest dobra. Jednak aktualnie panujące warunki pogodowe, a także zeszłoroczna ciepła jesień, sprawiają, że zagrożenie ze strony patogenów chorobotwórczych jest znaczące.

Choroby, jakie w warunkach znacznej wilgotności i przy rosnących temperaturach zagrażają pszenicy ozimej na tym etapie rozwoju, atakują podstawę źdźbła oraz liście. Ich znaczenie dla kondycji roślin jest niebagatelne. Wpływa bowiem na tempo rozwoju i finalnie na wysokość plonu.

Dlatego należy już teraz prowadzić wnikliwe lustracje pszenicy ozimej i wybrać adekwatne do zidentyfikowanych zagrożeń środki na zabieg T1. Jakie fungicydy zaleciła plantatorowi nasza przedstawicielka?

Środki na T1 – lustracja pszenicy ozimej pomaga wybrać właściwie

Monika Krzywak zaleciła plantatorowi z Gryfic wykonanie zabiegu T1 z użyciem Bushido Pak na 8 ha. Szerokie spektrum chorób zwalczanych przez Bushido Pak oraz skuteczne działanie w różnorodnych warunkach są cechami, które doskonale wpisują się w wymogi, jakie powinny spełniać fungicydy stosowane na zabieg T1 w zbożach. W opisywanym przypadku nasza specjalistka zaleciła Bushi w dawce 0,625 l/ha oraz Kendo 0,125 l/ha.

Takie proporcje tych sprawdzonych i cenionych fungicydów pozwolą wyeliminować zagrożenie pozimowymi infekcjami i jednocześnie zabezpieczą pszenicę na długi czas. Dzięki temu rośliny będą mogły rozwijać się bez przeszkód i będą w dobrej kondycji do drugiego zabiegu fungicydowego.

zabieg T1 w zbożu
Środki na T1

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować