Larwy tantnisia krzyżowiaczka i mszyce uszkadzają rzepak
Lustrując plantacje rzepaku w północno-wschodniej części Polski, nasz specjalista Andrzej Szymanowski stwierdził, że larwy tantnisia krzyżowiaczka i mszyce uszkadzają rośliny. Jest to kolejny sygnał świadczący o tym, że zabiegi insektycydowe w rzepaku konieczne są w całym kraju.
Monitoring obecności szkodników rzepaku – Mazury i Podlasie
W ostatnich dniach Andrzej Szymanowski odwiedził plantacje rzepaku w powiecie oleckim na Mazurach i w okolicach Sokółki w województwie podlaskim. Rośliny na tych polach są w fazach od 2. do 6. liścia (BBCH 12-16). Jednak obecnie ich rozwój zakłócony jest atakiem szkodników.
Jak zauważył nasz ekspert, na plantacjach położonych na północnowschodnich krańcach Polski, zagrożenie stanowią mszyce i larwy tantnisia krzyżowiaczka. W obu przypadkach progi szkodliwości ekonomicznej zostały przekroczone. Wynoszą one 1-5 gąsienic tantnisia na 10 roślinach, a w przypadku mszyc to 2 kolonie na 1 m2.
Mszyce i larwy tantnisia krzyżowiaczka – zwalczanie
Niezwalczone w porę larwy tantnisia krzyżowiaczka mogą szkieletować liście rzepaku i tym samym doprowadzić do ogromnych strat. Mszyce także uszkadzają rośliny, a dodatkowo mogą przenosić choroby wirusowe. Dlatego do ich zwalczania warto zastosować insektycyd o wysokiej i sprawdzonej skuteczności. Nasz doradca zalecił zabieg z produktu INAZUMA 130 WG. Dawkę z przedziału 0,25 – 0,30 kg/ha należy dobrać do intensywności nalotu szkodników.
INAZUMA 130 WG – sprawdzony insektycyd na rzepak
INAZUMA 130 WG to niezawodny insektycyd zapewniający wyśmienitą ochronę rzepaku jesienią. Dzięki szerokiemu spektrum zwalczanych szkodników preparat ten rozwiązuje problem szkodników kompleksowo. To zasługa jego składu i doskonałej jakości.
Dzięki różnym mechanizmom działania INAZUMA 130 WG gwarantuje efektywną ochronę rzepaku, chroni plantację przez długi czas i minimalizuje ryzyko powstawania odporności szkodników.