Larwy omacnicy prosowianki uszkadzają kukurydzę w powiecie sztumskim

Larwy omacnicy prosowianki uszkadzają kukurydzę w powiecie sztumskim

W zaawansowanych fazach rozwojowych kukurydzy nierzadko traktujemy tę uprawę jako bezobsługową. Rzeczywiście, ze względu na wysokość roślin, przeprowadzenie zabiegów jest utrudnione, jednak nie jest to niemożliwe, a bywa konieczne. Do wjazdu opryskiwaczem w pole kukurydzy mogą nas zmusić żerujące larwy omacnicy prosowianki.

Omacnica prosowianka w kukurydzy – zagrożenie

Nasz przedstawiciel Arkadiusz Bujalski odwiedził plantację kukurydzy w powiecie sztumskim w województwie pomorskim. Rośliny są w fazie BBCH 59, a ich kondycji zagrażają liczne występowanie omacnicy prosowianki.

Larwalna postać tego motyla żeruje wewnątrz łodyg, co powoduje gorsze przewodzenie asymilatów oraz wody z korzeni do liści, oraz kolb. Przekłada się to na słabsze zawiązywanie ziarniaków. 

Ponadto larwy omacnicy prosowianki żerujące wewnątrz pędu (szczególnie w niższych lub środkowych jego odcinkach) przyczyniają się do wyłamywania łodyg, a tym samym strat kolb, które spadają na glebę, więc nie mogą zostać zebrane.

Larwy omacnicy prosowianki – zwalczanie

Aby zatrzymać szkodliwą działalność omacnicy prosowianki, nasz przedstawiciel zalecił wykonanie zabiegu z użyciem środka Mimic w dawce 0,75 l/ha. Preparat ten zawiera nową substancję czynną – tebufenozyd. Jest on przeznaczony specjalnie do zwalczania larw omacnicy prosowianki w kukurydzy uprawianej na ziarno. 

Insektycyd Mimic można stosować aż do fazy, gdy ziarniaki osiągają typową wielkość (BBCH 79). Jednak ze względu na wysokość roślin w takiej fazie rozwojowej, konieczne będzie użycie opryskiwacza szczudłowego.

Na wcześniejszych etapach rozwoju kukurydzy (BBCH 55–59) do zwalczania omacnicy prosowianki możemy wykorzystać także ceniony insektycyd Inazuma 130 WG  w dawce 0,2 kg/ha.

larwa omacnicy prosowianki
larwy omacnicy prosowianki

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować